StoryEditor

Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności – projekt już jest

– Chcemy kompetentnej oraz apolitycznej instytucji, zbudowanej na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie podległa bezpośrednio Premierowi RP – powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes KRL-W.
03.03.2017., 16:03h

Samorząd lekarzy weterynarii rozpoczął właśnie akcję zbierania 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności.


Przede wszystkim weterynaria

Nowa PIWiŻ ma zostać zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która jako jedyna, według samorządu lekarzy weterynarii, ma sprawdzone struktury w powiatach całego kraju.

Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej tłumaczy,  że inspekcja w 80% będzie zajmowała się sprawami weterynaryjnymi, które będą podstawami jej działalności.


Bezstronność jest wymagana

Wzorując się na Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, PIWiŻ ma podlegać bezpośrednio Premierowi, by zagwarantować neutralność w ochronie zdrowia konsumenta.

W tym celu samorząd lekarzy weterynarii wymaga niezależności Inspekcji od resortu rolnictwa, co proponują również  swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli i Prawo i Sprawiedliwość.


Wysokie standardy

Funkcje kierownicze mają pełnić kompetentni, spełniający wysokie wymagania lekarze weterynarii. Wybór na takie stanowiska powinien być efektem transparentnego i obiektywnego konkursu, a co więcej, odwołanie i powołanie  kierownictwa ma być niemożliwe na drodze politycznych decyzji.


Plan MRiRW o konsolidacji nie do przyjęcia

KIL-W stworzyła projekt ustawy w odpowiedzi na koncept konsolidacji inspekcji ds. bezpieczeństwa żywności, które zaprezentował resort rolnictwa.

- Nasze zdecydowane stanowisko wobec tych szkodliwych propozycji oraz udowodnienie, że są one niezgodne z przepisami międzynarodowymi, doprowadziło do przedstawienia przez resort rolnictwa nowej propozycji reformy.


Naszym zdaniem jest to krok w dobrym kierunku. Liczymy, że oba projekty, obywatelski oraz ministerialny, spotkają się ostatecznie w Sejmie i będą podstawą do przeprowadzenia merytorycznej i zgodnej z normami prawa światowego reformy urzędowej kontroli żywności – powiedział prezes Jacek Łukaszewicz. 

Dodatkowo KRL-W rozpoczyna głośną akcję w mediach społecznościowych, by zdobyć poparcie dla swojego projektu. Banery i filmy reklamowe ukazują się w Internecie, a na ulicach pojawiają się ulotki i plakaty.   al

Treść obywatelskiego projektu ustawy i wzór listy do zbierania podpisów są dostępne pod linkiem: http://bezpieczna-zywnosc.pl/zbieraj-podpisy/

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 02:14