StoryEditor

Porośnięte zboża w korycie

Zbierałeś z pola mokre i porośnięte zboża? Teraz zastanawiasz się jak je skarmiać? Podpowiadamy jak bezpiecznie wprowadzić je do żywienia.
09.10.2017., 10:10h
Ten rok okazał się kapryśny. Zbierane zboże było często wilgotne i porośnięte. Należy pamiętać, że wilgotność jest jednym z najważniejszych parametrów zbóż branych pod uwagę przy określaniu jakości i przydatności surowca paszowego. Jest on nie tylko bardzo ważny w momencie zbioru, ale także od niego zależy cały proces magazynowania. Wilgotność powyżej 14,5% klasyfikuje materiał jako nienadający się do magazynowania.  Taka zawartość wody wywołuje zmiany biochemiczne i mikrobiologiczne, ograniczając czas bezpiecznego magazynowania.

Największy problem stanowią grzyby i pleśnie, dla których porośnięte zboże jest doskonałą pożywką. Dlatego należy spodziewać się, że tegoroczne zboże będzie miało wysoki poziom mikotoksyn.  W związku z tym konieczne będzie zastosowanie preparatów je wiążących dla każdej grupy technologicznej świń. Żywieniowcy zalecają wybór produktów z najwyższej półki, szczególnie dla stada podstawowego oraz dla prosiąt. 

Już w październikowym wydaniu "top świnie" przeczytacie Państwo więcej o tym w jaki sposób w tym roku zabezpieczyć się przed konsekwencjami stosowania nienajlepszej jakości zbóż paszowych.  Zapraszamy do lektury.   aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:28