StoryEditor

Rolnik skonstruował natrysk z probiotykiem do paszy dla świń! Jak to działa?

Żywe kultury bakterii podawane są do paszy w gospodarstwie skonstruowanym przez rolnika urządzeniem. Takie historie tylko na Pomorzu, gdzie dzięki pomysłowości gospodarza świnie zdrowo rosną i nie chorują.

09.09.2024., 13:57h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rolnik – majsterkowicz
  • Niskie koszty eksploatacji
  • Lactobacillus plantarum
  • Probiotyki do paszy
  • Problemy techniczne
  • Proste działanie
  • Skuteczne zasiedlenie

Ograniczanie stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej jest tematem, który zazwyczaj poruszany jest na konferencjach czy sympozjach, przy okazji omawiania szeroko rozumianej oporności bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe. Rzadziej jest przedmiotem działań oddolnych, które pojawiają się w gospodarstwach rolnych i w naszych reportażach. Tym razem było inaczej, a sprawy w swoje ręce wziął producent świń, który celem poprawy zdrowia swoich świń postanowił podawać żywe probiotyki w płynnej postaci wraz z suchą paszą. Rezultaty przerosły oczekiwania, a kluczem do sukcesu było skonstruowane przez rolnika urządzenie, podające probiotyk na paszę.

Rolnik – majsterkowicz

Jacek Lewandowski pochodzi z gospodarstwa rolnego, w którym od pokoleń utrzymywane były świnie. Jego rodzice mieli 40 loch pracujących w cyklu zamkniętym tak, że można powiedzieć, że produkcję świń wyssał z mlekiem matki i zna ją doskonale od podszewki. Dziś gospodaruje w Olszówce, w pow. kwidzyńskim na Pomorzu, gdzie od 4 lat utrzymuje tuczniki w cyklu otwarty...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 15:50