Wolumen eksportu natomiast sięgnął pułapu 650 tys. ton, a zatem zwiększył się o 9%. Z kolei wartość wywożonych produktów wzrosła o 8% (do 1,289 mld euro). Pomimo tego zadowalającego wyniku, dynamika wzrostu uległa jednak spowolnieniu. Rok temu wspomniane zwyżki wyniosły odpowiednio o 20% i 15%. Średnia jednostkowa wartość wywozu była w 2013 r. niższa w skali roku o 1,4% i wyniosła 1,98 euro/kg – pisze FAMMU/FAPA.
Tak dobry wynik zawdzięczamy głównie udanej sprzedaży na rynki zagraniczne mięsa drobiowego (83%). Jego wolumen zwiększył się w ciągu roku o 8% (do 570,5 tys. ton), a wartość wzrosła o 5% (do 1,076 mld euro). Ale nie tylko polskie mięso drobiowe podbiło słupki ilości i wartości eksportu. Bardzo dobry wynik uzyskano także w handlu przetworami drobiowymi (tutaj wolumen wzrósł o 20% do 56,8 tys. ton, wartość zwiększyła się o 27%, czyli był to wzrost do 149,2 mln euro).
Najwięcej polskich transportów wyjeżdżało do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Natomiast najważniejszymi rynkami zbytu z krajów trzecich były Benin i Hongkong. Dwukrotnie więcej towaru wyjeżdżało także do Chin i do krajów afrykańskich. e-abi