Ostatni miesięczny raport dotyczący handlu, opublikowany przez KE pokazuje utrzymujący się na wysokim poziomie handel zagraniczny. Eksport od sierpnia 2017 roku pozostaje wysoki na tyle, że bilans handlowy wyniósł 2,4 miliarda euro.
Jako UE wyeksportawaliśmy więcej
Eksport produktów pochodzenia rolniczego z Unii Europejskiej wzrósł do 11,5 miliardów euro w sierpniu tego roku, co było 8% podwyżką od lipca. Najwyższe wzrosty w handlu ponownie dotyczyły Rosji i Stanów Zjednoczonych, których wartość przewyższała o odpowiednio 153 i 108 milionów euro eksport w 2016 roku.
Przyglądając się poszczególnym sektorom rolnictwa, najwyższe wzrosty odnotowały sprzedaż mleka w proszku i wina. Europejskie wino przyniosło dodatkowy przychód w postaci 130 milionów euro, podczas gdy wpływy z mleka w proszku zwiększyły się o 123 miliony euro w porównaniu do ubiegłego roku.
Odbudowa współpracy z Rosją
Rosja ponownie stanęła na 4 miejscu największych odbiorców produktów rolniczych pochodzących z UE. Zakaz importu z 2014 roku na niektóre surowce z Unii zaowocował spadkiem handlowym, który powoli jest odbudowywany. Głównie dzieje się tak za sprawą polepszenia sytuacji gospodarczej Rosji, a także zwiększonego zapotrzebowania tego kraju na wina i inne wysokoprocentowe napoje alkoholowe, jak również niektóre przetwory spożywcze. Dzięki nim wartość eksportu z UE do Rosji wzrosła o 14%, przynosząc dodatkowe 773 miliony euro.
Co więcej, ponownie spadł import produktów rolniczych z Rosji do krajów unijnych. Dzięki temu Europa uzyska dodatkowe 4,9 miliarda euro w 2017 roku, a konkretniej, nie wyda tych pieniędzy na Wschodzie. To zaowocuje poprawą bilansu handlowego o 905 milionów euro w porównaniu do ubiegłego roku.
al na podst. Komisja Europejska