StoryEditor

Wojny klonów i materiał biologiczny w Brukseli

Unijne ustawodawstwo z zakresu zootechniki ma na celu promocję wolnego handlu zwierzętami hodowlanymi oraz ich materiałem genetycznym, mając na względzie zrównoważony charakter programów rozrodczych oraz zachowania zasobów genetycznych.
28.06.2015., 10:06h

Ten wniosek będzie głosowany przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi AGRI Parlamentu Europejskiego na jesieni br. – informuje buro posła do Parlamentu Europejskiego, Czesława Siekierskiego.

Parlamentarzyści chcą też zawiesić stosowanie techniki klonowania w Europie w przypadku zwierząt gospodarskich, wprowadzania do obrotu żywych klonowanych zwierząt oraz embrionów klonów, jak również wprowadzania na rynek żywności, takiej jak mięso i mleko, pochodzących od zwierząt klonowanych. W tym zakresie współpracują komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) oraz Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego. 

Klonowanie jest formą bezpłciowej reprodukcji zachodzącej w laboratorium, gdzie zwierzęta powstają za sprawą wykorzystania materiału genetycznego z komórek pochodzących od innych zwierząt. Zwierzę sklonowane posiada to samo DNA, co jego genetyczny dawca. Obecnie, w UE klonowanie nie jest wykorzystywane w celach chowu, jest jednak stosowane przez niektóre państwa trzecie (np. USA, Kanadę, Argentynę, Brazylię oraz Australię), celem zwiększenia liczebności najlepszych sztuk rozpłodowych oraz wykorzystania wysokiej jakości materiału rozrodczego pochodzącego od klonów dla rozmnażania zwierząt na drodze konwencjonalnych technik reprodukcji. Komisja AGRI uważa, że klonowanie zwierząt stanowi zagrożenie dla dobrostanu zwierząt, z czego wynikają problemy natury etycznej. Klonowanie jest również kwestią bardzo wrażliwą z punktu widzenia obywateli w Europie, którzy są w znacznej większości przeciwnikami tej techniki.

Autorzy sprawozdania z Komisji AGRi opowiadają się za zakazaniem importu oraz wprowadzania do obrotu potomstwa zwierząt klonowanych, materiału rozrodczego oraz żywności pochodzącej od zwierząt klonowanych i ich potomstwa. Uważają również, że art. 43 Traktatu (rolnictwo) stanowi odpowiednią podstawę prawną dla wprowadzenia takich poprawek do proponowanego ustawodawstwa, które zdezaktualizowałyby towarzyszący wniosek w sprawie Dyrektywy Rady w sprawie wprowadzania do obrotu żywności pochodzącej od klonów. Proponują też rozszerzenie proponowanych środków na wszystkie gatunki zwierząt hodowlanych.  

fot. Bayer

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 07:27