Jak zaznacza prof. Zygmunt M. Kowalski, wysokie koszty ketozy, a także jej popularność w stadach krów mlecznych zmuszają do podejmowania skutecznych działań prewencyjnych. Znacząca część z nich powinna dotyczyć poprawy dobrostanu krów, nie tylko w pierwszych 2 miesiącach laktacji, ale także w okresie zasuszenia. Ważne są m.in. dostęp do stołu paszowego i wody, a także do właściwego legowiska.
Bardzo dużo zależy również od żywienia, a zwłaszcza od takiego przygotowania krowy oraz dawek pokarmowych, które zapewnią bezproblemowe pobieranie paszy, bo brak apetytu w okresie okołoporodowym to najważniejsza przyczyna żywieniowa ketozy.
Jak wymienia ekspert, spośród listy przyczyn braku apetytu na jej czele znajduje się nadmierna kondycja krów (BCS powyżej 3,5 pkt) oraz za niska strawność masy organicznej i włókna pasz objętościowych, które prowadzą do niedoborowego pokrywania zapotrzebowania krów na energię. Nie sposób pominąć błędów w bilansowaniu dawek pokarmowych, których częstym skutkiem jest niedobór energii.
Na rynku istnieje szereg dodatków paszowych stosowanych w prewencji ketozy i stłuszczenia wątroby. Należą do nich chroniona cholina i metionina, które znajdują się w wielu mieszankach uzupełniających dla krów.
Czy warto je stosować tego rodzaju dodatki paszowe? Jaka dawka jest właściwa? – na te i wiele innych pytań odpowiada prof. Zygmunt M. Kowalski w artykule: „Cholina i metionina w profilaktyce ketozy” na łamach 2/2019 „top agrar Polska”. Chcesz wiedzieć więcej – zamów prenumeratę.
opr. mj
Fot. Sierszeńska
StoryEditor
Cholina i metionina w profilaktyce ketozy
Najlepszym dodatkiem paszowym w prewencji ketozy i stłuszczenia wątroby jest stworzenie krowie warunków do dobrego apetytu – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w swoim najnowszym artykule na łamach „top agrar Polska”.