StoryEditor

EFSA: Wszystkie fermy norek należy uznać za podatne na zakażenie koronawirusem

Z raportu EFSA i ECDC wynika, że norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - poinformował wczoraj resort rolnictwa.
23.02.2021., 08:02h
18 lutego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowały raport naukowy „Monitoring zakażenia SARS-CoV-2 u łasicowatych”. Wynika z niego, że norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

- Wszystkie fermy norek należy uznać za narażone na SARS-CoV-2 i monitorowanie powinno obejmować aktywne środki, takie jak testowanie zwierząt i personelu, oprócz biernego nadzoru prowadzonego przez rolników i weterynarzy – czytamy na stronie EFSA.

Jak stwierdzają autorzy raportu, na fermach wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko poprzez kontakt pośredni i bezpośredni, czemu sprzyja duże zagęszczenie zwierząt. Z drugiej strony niewielka odległość między fermami stanowi czynnik ryzyka szybkiej transmisji wirusa z fermy na fermę.

Raport zawiera rekomendacje dotyczące strategii planu monitorowania, z uwzględnieniem konieczności wczesnego wykrywania zakażeń i traktowania wszystkich ferm norek jako zagrożonych zakażeniem.

Losowo wybrane zwierzęta powinny być badane metodą RT-PCR najlepiej w odstępach tygodniowych.  Zwierzęta martwe lub przejawiające objawy kliniczne (w liczbie co najmniej 5 osobników) powinny być badane w celu potwierdzenia zakażenia, a pozytywne próbki sekwencjonowane w celu monitorowania ewolucji wirusa a otrzymane wyniki upubliczniane. 

Eksperci zalecają także częste badanie personelu i wszystkich osób mających kontakt ze zwierzętami.

Raport został przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej po wybuchach epidemii SARS-CoV-2 na fermach norek w całej Europie w 2020 roku.

Do 29 stycznia zakażenie odnotowano na 400 fermach norek w 9 krajach UE: 290 w Danii, 69 w Holandii, 21 w Grecji, 13 w Szwecji, 3 w Hiszpanii, 2 na Litwie, 1 we Francji, we Włoszech i w Polsce. Przypadek w naszym kraju miał miejsce na fermie w powiecie kartuskim w woj. pomorskim. W stadzie znajdowało się prawie 6 tysięcy norek – wszystkie zwierzęta zostały wybite. 


Brak odszkodowań dla hodowców norek

Obecnie norek nie ma na liście zwierząt, za wybicie których z powodu koronawirusa przysługuje rekompensata. To ogromne niedopatrzenie stawia hodowców na skraju bankructwa, jeśli na ich fermie wykryty zostanie COVID-19. 

Dwa tygodnie temu rzecznika resortu rolnictwa Małgorzata Książyk poinformowała nas, że ministerstwo kończy przygotowywać rozwiązania, które mają zapewnić rolnikom pomoc w sytuacji konieczności wybicia stada z powodu wykrycia wśród zwierząt COVID-19. Jednak do tej pory ich nie ma.

ksz, oprac. na podst. MRiRW, EFSA
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:06