StoryEditor

Agro-Masz Falcon z napędem elektrycznym! Zobacz go już 11 kwietnia w Młodzikowie!

Elektryczny system dozowania zarówno nasion jak i nawozu, umożliwiający szybką regulację dawki za pomocą panelu sterowania, a także teleskopowa rama z regulowanym hydraulicznie rozstawem rzędów, to największe zmiany w nowym siewniku Agro-Masz Falcon 6E. Siewnik będzie można zobaczyć w pracy podczas Pokazu siewu kukurydzy w Młodzikowie k. Środy Wlkp.

30.03.2025., 12:37h

Minęło już ponad pięć lat, od kiedy firma Agro-Masz wprowadziła na rynek swój siewnik punktowy – Falcon. Wraz z przybywającym doświadczeniem i nieocenionymi podpowiedziami użytkowników konstruktorzy ze Strzelec Małych na bieżąco udoskonalali maszynę, a z jej najnowszym obliczem mogliśmy się zapoznać podczas ostatnich wystaw rolniczych. Pora na sprawdzenie tego siewnika w polu, a najlepszą okazją umożliwiającą bezpośrednie porównanie z konkurencją będzie zaplanowany na 11 kwietnia pokaz siewu kukurydzy w Młodzikowie (więcej informacji).

Co może zasiać siewnik Falcon?

Jak informuje producent, siewnik punktowy Falcon 6E to zaawansowana maszyna rolnicza, zaprojektowana z myślą o zapewnieniu optymalnych warunków wzrostu roślin już podczas jednego przejazdu. Falcon 6E gwarantuje wszechstronność i adaptację do różnorodnych warunków polowych i upraw. Siewnik umożliwia precyzyjny wysiew nasion szerokiej gamy roślin, w tym słonecznika, buraka cukrowego, rzepaku, soi, sorgo i oczywiście kukurydzy, co sprawdzimy razem z Wami.

Wyposażony jest w teleskopową ramę i regulowany hydraulicznie rozstaw rzędów od 45 cm do 75 cm. Maszyna po złożeniu sekcji nie przekracza szerokości 3 metrów. Póki co siewnik może mieć maksymalnie sześć sekcji roboczych.

Kluczowe cechą nowego Falcona jest elektryczny system dozowania zarówno nasion jak i nawozu, umożliwiający szybką regulację dawki za pomocą panelu sterowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu (napęd elektryczny) możliwe jest, m.in. wyłączenie poszczególnych sekcji wysiewających. Wentylator podciśnienia potrzebuje napędu z WOM lub z pompy hydraulicznej.

Ile pomieści zbiornik nasion i nawozu?

Za wysiew odpowiada podciśnieniowa dwutalerzowa sekcja wysiewająca (talerz Ø 390 mm). Jego głębokość może być regulowana w zakresie od 1 do 10 cm. Za utrzymanie głębokości odpowiadają natomiast gumowe koła kopiujące (400 x 115), a koła dogniatające (310 x 25 lub 325 x 50) zapewniają optymalne zagęszczenie gleby wokół nasion, co sprzyja lepszemu kontaktowi z glebą i wilgocią. Zbiornik nasion mieści 50 l.

Opcjonalna sekcja nawozowa pozwala na jednoczesne nawożenie podczas siewu, co zwiększa efektywność pracy i optymalizuje wzrost roślin. Służą do tego dwutalerzowe redlice wysiewające nawóz: Aplikacja nawozu na głębokość do 10 cm. Nawóz wsypywany jest do zbiornika o pojemności 1200 l w wersji lakierowanej lub ze stali nierdzewnej.

Producent zwraca też uwagę na rozbijacz brył (lemieszowy lub talerzowy gwiaździsty), który ma za zadanie przygotowanie podłoża pod wysiew i eliminację grud. Falcon waży 1,8 t, a do współpracy wymaga ciągnika o mocy od 130 KM.

Siewnik będzie można zobaczyć już niebawem, 11 kwietnia, podczas pokazu siewu kukurydzy, który redakcja top agrar Polska i profi zorganizują w Młodzikowie k, Środy Wielkopolskiej. Zapraszamy!

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. kwiecień 2025 14:01