Ukraiński Rejestr Odmian Roślin na 2021 r. zawiera 196 odmian ziemniaka (nasz Krajowy rejestr ma ich ponad 100), w tym 85 z nich to selekcje krajowe, z których 66 powstało w Instytucie Uprawy Ziemniaków.
Według informacji IUZ, odmiany z rodzimych, ukraińskich hodowli charakteryzują się wysokimi właściwościami adaptacyjnymi do warunków uprawy, są dość odporne na suszę i upały, mają dłuższy okres wegetatywny oraz dobre walory smakowe.
W latach 2016–2020 dwadzieścia z wybranych przez Instytut odmian zostało zarejestrowanych w Państwowym Rejestrze Odmian Roślin, nadających się do dystrybucji i uprawy na terytorium Ukrainy.
Uprawa ziemniaków to jedna z najważniejszych produkcji rolniczych w tym kraju. Pod względem produkcji ziemniaków brutto Ukraina jest jednym z trzech największych producentów na świecie. W 2019 r. światowa produkcja ziemniaków wyniosła ponad 371 mln t, z czego 23 mln t wyprodukowano na Ukrainie. W Polsce, w tym dość suchym sezonie, wyprodukowano ok. 6,5 mln t bulw, mniej o 13% niż w 2018 r.
My zapraszamy natomiast na nasze webinarium ziemniaczane, które odbędzie się w trybie online 05.05.2021 r. o godz. 9.00.
Zagadnienia, które będziemy omawiać na tym spotkaniu to:
- wyzwania dla ochrony ziemniaków w bieżącym sezonie;
- program zwalczania zarazy ziemniaka,
- efektywne nawadnianie i dokarmianie dolistne plantacji ziemniaka.
- dr Jerzy Osowski; IHAR – PIB, oddział Bonin
- dr Grzegorz Grochot – Główny Biolog i Expert Techniczny Corteva Agriscience Poland
- dr Cezary Trawczyński – IHAR – PIB, oddział Jadwisin.
Zapisy i więcej szczegółowych informacji, w tym program webinarium znajdziesz na stronie www.ziemniaki.topagrar.pl