StoryEditor

Fotowoltaika w rolnictwie: instalacja z zapasem

Jak określić zapotrzebowanie gospodarstwa na energię? Na co zwrócić uwagę konfigurując wyposażenie instalacji fotowoltaicznej?  Po czym poznać czy panele są dobrej jakości?  To tylko część z tematów omówionych przez dra Krzysztofa Księżopolskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
25.02.2021., 00:02h

– Właściwe określenie zapotrzebowania gospodarstwa rolnego na energię jest kluczowe biorąc pod uwagę obecny system regulacyjny w Polsce – mówi dr Krzysztof Księżopolski, który pełni też rolę eksperta przy Europejskim Funduszu Wspierania Wsi Polskiej. W sytuacji, gdy w gospodarstwie nie są planowane modernizacje urządzeń wykorzystujących energie elektryczną możemy opierać się na zużyciu z lat poprzednich, co można zauważyć na fakturach za energię.

– Dodajmy, że dzięki rozliczaniu w systemie prosumenckim różnice w zapotrzebowaniu dziennym czy też miesięcznym nie odgrywają znacznej roli, bo rozliczenie zużycia energii i tak następuję w okresie rocznym – mówi Księżopolski.

Problem z trafnym oszacowaniem zużycia i wynikającej z tego mocy instalacji pojawia się, gdy chcemy zwiększyć zużycie bądź wymienić urządzenie na bardziej wydajne. Ciekawostką jest że, coraz wyższe standardy stawiane przed producentami urządzeń elektrycznych sprawiają, że kupując dziś bardziej wydajne urządzenie, np. schładzalnik do mleka czy wentylator zużycie prądu nie jest dożo wyższe jeżeli w ogóle można mówić o wzroście. Gdy przewidujemy jednak zwiększony pobór prądu, najlepiej oprzeć się na informacji o zużyciu od producenta danego urządzenia. Powinniśmy też oszacować średni czas pracy z pełnym obciążeniem, tu warto skorzystać z jednego z wielu dostępnych w Internecie kalkulatorów.

– Projektując instalację fotowoltaiczną najlepiej wpasować się w zapotrzebowanie, bo przewymiarowanie instalacji nie jest korzystne – podkreśla prelegent.

Mocniejszy inwerter

Ryzyka niedużego przewymiarowania nie powinniśmy się obawiać w przypadku wyboru parametrów pracy falownika (inwertera) odpowiedzialnego za przekształcenie prądu stałego pozyskiwanego z modułów w prąd zmienny przekazywany do sieci.

– Jeżeli w gospodarstwie w niedalekiej przyszłości zwiększy się zużycie energii, to przede wszystkim należy wyposażyć się w przewody i inwerter o większej mocy, nawet gdy na początku na dachu mamy zainstalowaną mniejszą liczbę paneli – podkreśla Księżopolski.

Więcej na temat inwestycji w fotowoltaikę i aspektów technicznych już w kwietniowym wydaniu „top agrar Polska”.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:02