StoryEditor

Jak inwestować z głową w zieloną energię w rolnictwie? Niezależni eksperci mają odpowiedź!

Zielona energia w rolnictwie i z rolnictwa to temat coraz mocniej wkraczający w naszą rzeczywistość. Z każdej strony bombardują nas reklamy firm sprzedających fotowoltaikę – czy to panele z przeznaczeniem do produkcji energii na potrzeby własnego gospodarstwa, czy poszukujących połaci po kilkadziesiąt hektarów pod farmy fotowoltaiczne. Do rolników pukają też coraz częściej firmy oferujące kompleksowe usługi przy projektowaniu i budowie biogazowni.

10.08.2024., 13:07h

Ale czy te inwestycje faktycznie mają przyszłość? Czy warto wydać pieniądze, by w gospodarstwie produkować prąd na większą skalę niż własne potrzeby? W końcu takie inwestycje to kilkaset tysięcy lub nawet klika milionów złotych. Kiedy wydane środki finansowe się zwrócą i czy w ogóle? Czy dziś rolnicy mają szansę na sensowne dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznych lub biogazowni?

Za naszą zachodnią granicą OZE od dłuższego czasu w sposób znaczący wspiera finanse gospodarstw rolnych. Przepisy przygotowane, by zachęcić m.in. rolników oraz dużych graczy na rynku do inwestycji w zieloną transformację przyniosły efekty – funkcjonuje tam ponad 10 tys. biogazowni, ale od kilku lat na rynku panuje niepokojąca stagnacja.

Jaki błąd popełnili Niemcy i jak go uniknąć?

Jaka droga jest najlepsza, jeśli chodzi o inwestycje w OZE? Na te pytania odpowie Hinrich Neuman – znawca i ekspert w zakresie zielonej energii, niezależny autor opracowań dotyczących rozwoju tego rynku. Swoimi spostrzeżeniami oraz niezależną wiedzą podzieli się on po raz pierwszy ze słuchaczami w Polsce podczas seminarium Energia Odnawialna w Rolnictwie, która odbędzie się już 10 września w wielkopolskiej Bagatelce.  Gospodarzem konferencji jest top agrar Polska.

Niemieckie doświadczenia uzupełni wnikliwa analiza rynku fotowoltaicznego oraz przepisów i procedur, którą specjalnie na tą okazję przygotuje dr hab.  Paweł Obstawski, prof. SGGW w Warszawie. Z kolei na pytanie: mała czy duża biogazownia: produkcja energii na własne potrzeby czy na rynek – będzie odpowiadał dr inż. Jakub Pulka ekspert Laboratorium Ekotechnologii z Uniwersytetu Przyrodniczy w Poznaniu.

Nauka z praktyką

Podczas seminarium zderzymy naukę i ekspertów z praktyką. O blaskach i cieniach inwestycji w OZE, ze szczególnym uwzględnieniem biogazu będą mówić rolnicy, właściciele biogazowni. Dyskusja będzie miała charakter otwarty – zatem każdy uczestnik naszego szkolenia, będzie mógł skomentować lub zadać pytania kolegom po fachu i wykładowcom.

Mówiąc o inwestycjach w zieloną energię nie pomijamy również kwestii finansowania. O możliwościach pozyskania dotacji, wejścia w programy rozwoju zielonej energii opowie Marcin Szymański, doradca Agraves. To moment, w którym odpowiemy – ile i skąd wziąć pieniędzy na OZE.

Seminarium Energia Odnawialna w Rolnictwie

Seminarium Energia Odnawialna w Rolnictwie to najnowsze szkolenie organizowane przez redakcję top agrar Polska. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i pomagamy podjąć decyzje czy i jak inwestować w OZE, by poprawić wynik finansowy gospodarstwa. Nasze spotkanie kierowane jest do rolników i przedsiębiorców z rynku agro i spożywczego, którzy rozważają wejście w zieloną energię. Gwarantujemy wysoki poziom merytoryczny, a co najważniejsze dostęp do niezależnych ekspertów.

Jaki program wydarzenia?

image
Moderatorzy seminarium OZE, Karol Bujoczek oraz Jan Beba, top agrar Polska
FOTO: PWR

9:00 rejestracja

10:00 rozpoczęcie, wprowadzenie

Sesja I

- Energia z pola do domu. Aktualna sytuacja na rynku fotowoltaicznym, przepisy i procedury  dr hab.  Paweł Obstawski, prof. SGGW w Warszawie

- Źródła finansowania inwestycji w fotowoltaikę i biogaz Marcin Szymański, Agraves

- ­­­Z jakimi problemami mierzy się operator sieci energetycznej w Polsce w związku ze wzrostem liczby punktów wytwarzania energii?  – w trakcie ustalania

- Fotowoltaika i biogaz jako alternatywne źródło dochodów rolników – co należy wziąć pod uwagę w rozwoju energetyki odnawialnej – doświadczenia z Niemiec – ekspert top agrar Hinrich Neumann

12:45 - 13:15 – przerwa kawowa

Sesja II

- Mała czy duża biogazownia: produkcja energii na własne potrzeby czy na rynek? Jak inwestycja w biogaz może pomóc rolnikom dostosować się do nadchodzących norm? – dr inż. Jakub Pulka ekspert Laboratorium Ekotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

- Jak wygląda planowanie, budowa i użytkowanie biogazowni w praktyce? Jakie substraty mogą zwiększyć efektywność produkcji i przychody gospodarstwa? – dr inż. Kamil Kozłowski, Biogas Technology

- wystąpienia partnerów

- Blaski i cienie, czyli produkcja biogazu w praktyce. Czy rolnicy mogą zostać rzeczywiście kluczowym dostawcą energii z biomasy? W jakim kierunku rozwijać ten segment OZE? – debata z udziałem rolników właścicieli biogazowni

16:15 Zakończenie, obiad

Prelegenci Seminarium OZE

image
FOTO: PWR

Zapraszamy 10 września do miejscowości Bagatelka nieopodal wielkopolskiej Wrześni. Zachęcamy do szybkiej rejestracji – wydarzenie ma charakter zamknięty, a liczba miejsc jest ograniczona!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:07