Kiszonka z kukurydzy to niewątpliwie najważniejsza pasza w żywieniu krów mlecznych. W ciągu ostatnich lat niemalże wszyscy, a więc środowisko naukowców, praktyków i samych hodowców bydła, bardzo intensywnie dyskutuje nad efektywnością wykorzystania tej paszy, jej potencjałem i możliwościami poprawy skali produkcji mleka. Do tej jednak pory skupialiśmy się na tych zagadnieniach głównie przez pryzmat skrobi zawartej w ziarniakach. Czy z kukurydzy można wyciągnąć coś jeszcze? Czy możemy dzięki niej poprawić ekonomikę produkcji mleka, bez dodatkowych kosztów?
Na to i wiele innych pytań odpowiemy podczas – realizowanego z firmą Limagrain Polska – Programu Wyższych Plonów, który podzielono na dwa panele tematyczne: ziarnowy i kiszonkowy.
Pogoda nie oszczędza w ostatnich latach producentów kukurydzy ziarnowej. Poruszymy problemy najbardziej dotykające rolników w ostatnich czasach, a mianowicie niedobór wody i wsparcie całej technologii uprawy, kukurydzy – począwszy od wyboru odmiany oraz odpowiednio dobranej ochrony, przez nowoczesne narzędzia wspierające rolników w podejmowaniu decyzji. Podpowiemy jak je efektywnie wykorzystywać w praktyce, aby przyniosły wymierny efekt, czyli wyższy plon.
Bardzo ciekawie zapowiada się także dyskusja o roli i wykorzystaniu frakcji włóknistych kiszonki z kukurydzy, jako źródła energii dla wysokowydajnych krów. Wydaje się, że to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób na dostarczenie krowie energii, który nie ma negatywnego wpływu na podniesienie ryzyka subklinicznej kwasicy żwacza. Jakie mamy możliwości i czy jest szansa na wykorzystanie w pełni potencjału rośliny w tym zakresie?
O tym, i o wielu innych zagadnieniach, porozmawiamy w studiu top agrar Polska z ekspertami – dr. Zbigniewem Lachem z OHZ Osięciny oraz prof. Zbigniewem Podkówką z UTP w Bydgoszczy.
Po obejrzeniu programu zachęcamy do wypełnienia ankiety!
Film możesz obejrzeć TUTAJ