Tak ogromnych ilości wody jesienią i zimą już dawno nie mieliśmy. To z jednej strony oznacza częściowe odbudowanie jej zasobów glebowych, ale z drugiej niesie konkretne przeszkody. Będzie to przede wszystkim opóźnienie zabiegów przygotowujących stanowisko pod zasiewy.
Usunąć nadmiar wody
Zbyt wilgotnej gleby nie należy uprawiać, zwłaszcza jeśli mają to być zabiegi doprawiające ją do siewu. Bardzo łatwo można zniszczyć strukturę, a to bardzo prosta droga do pogorszenia wschodów buraka. Bez względu na to zatem, czy buraki uprawiamy w systemie orkowym czy uproszczonym, na stanowiskach nadmiernie wilgotnych trzeba czekać, aż warunki pogodowe spowodują ubytek wody w glebie. Dopiero wtedy można wjeżdżać z uprawką. Eksperci od uprawy buraka zalecają płytką uprawę, która ma przyspieszyć ogrzanie się warstwy siewnej i dalszy ubytek nadmiaru wilgoci. Także w systemie np. strip-till zalecany jest wcześniejszy płytki przejazd np. talerzówką. Wjazd bezpośrednio z agregatem do strpi-till może spowodować nadmierne zagęszczenie gleby przy elementach roboczych, a to może spowodować utrudniony wzrost korzeni buraków. Poza tym zbyt wilgotną glebę dużo łatwiej zagęścić i jeśli stanie się tak podczas siewu, to niemal pewne jest, że wschody będą długotrwałe, a obsada niewyrównana. A obsada właśnie w burakach jest bardzo ważna, bo wpływa bezpośrednio na uzyskiwane plony korzeni.
Dobrze zasiać
Siew to decydujący element agrotechniki. Każdy gatunek w tym przypadku ma konkretne wymagania, jeśli chodzi np. o temperaturę gleby. Burak nie jest tu wyjątkiem. Do sprawnych wschodów wymaga temperatury gleby na poziomie 5–8°C. Im gleba cieplejsza, tym wschody trwają krócej, np. przy temperaturze gleby 12°C jest to 7–12 dni. Spora ilość wilgoci oznacza, że gleba będzie się nagrzewać wolniej. Część energii pochodzącej ze słońca zostanie przeznaczona na ogrzanie wody, która z czasem odparuje, a dopiero potem gleby. Można więc stwierdzić, że w tym roku z powodu dużych ilości wody w glebie buraki będziemy sia później niż zwykle.
O uprawie gleby i siewie chcemy mówić na naszym pierwszym seminarium buraczanym, które odbędzie się 14 marca 2024 r. w ODR Minikowo pod Bydgoszczą. Jeśli jesteś plantatorem zainteresowanym udoskonalaniem agrotechniki buraka cukrowego musisz koniecznie przybyć na nasze wydarzenie.
Zapisy pod linkiem: buraki.topagrar.pl.