StoryEditor

Jaki musi być kąt nachylenia dachu, wytrzymałość konstrukcji i poszycia dachu? – Wojciech Olborski, EraPV

27.02.2021., 21:02h

Najprościej zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW. Tu nie potrzeba pozwoleń na budowę, a zakład energetyczny ma obowiązek jej przyłączenia. W przypadku większych instalacji, np. powyżej 30 kW warto zweryfikować moc przyłączeniową dla siedliska, bo nie we wszystkich jest ona na tyle wysoka.

– Budowę instalacji fotowoltaicznej rozpoczynamy od audytu. Nasz pracownik sprawdza wszystkie techniczne warunki i możliwości budowy instalacji w danej lokalizacji, weryfikuje jakość instalacji przyłączeniowej, orientację budynku i kąt położenia dachu. W naszej firmie zajmujemy się kompleksową realizacją inwestycji, dlatego sami zgłaszamy instalację do energetyki – wylicza Olborski.

Formalności związane z fotowoltaiką rosną po przekroczeniu progu 50 kW. Na instalacje z wyższą mocą trzeba uzyskać warunki przyłączeniowe od zakładu energetycznego, na co dziś oczekuje się na to przynajmniej 120 dni. W tym przypadku nie mamy pewności wydania takiej zgody. Dodatkowo właściciele instalacji o mocy od 50 do 500 kW powinni powołać spółkę celową, uzyskać pozwolenie na budowę, a także uiszczać podatek od nieruchomości i działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli ktoś na własną rękę chciałby zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 500 kW, to oprócz powyższych wytycznych zobowiązany będzie do uzyskania koncesji na wprowadzanie do obrotu energii elektrycznej, wzięcia udziału w aukcji mocy i podpisania umowy z Urzędem Regulacji Energetyki.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:09