StoryEditor

Aktywny rodzic, czyli „babciowe” ma pewne pułapki i haczyki. Jakie?

Wsparcie finansowe dla dzieci maluchów do 35. miesiąca życia ruszyło z przytupem od 1 października. Jest jednak sporo osób, które zastanawia się nad niuansami programu. Warto je poznać!

11.10.2024., 10:00h

Spis treści:

„Babciowe” a umowa z opiekunką

„Babciowe” – jaki jest minimalny próg aktywności zawodowej?

Czy wsparcie "aktywni rodzice w pracy" otrzymają rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą?

„Aktywny rodzic” – gdzie złożyć wniosek?

Przypominamy, że zgodnie z założeniami rządu, beneficjentami świadczenia „aktywny rodzic” są rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, czyli w wieku żłobkowym. Program składa się z trzech filarów: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”.

„Babciowe” a umowa z opiekunką

Wiele osób zastanawia się, czy aby skorzystać z „babciowego”, należy przedstawić umowę zawartą z babcią lub nianią. Okazuje się, że nie trzeba udowodnić tego, że rozliczamy się z opiekunką. Aby otrzymać 1500 zł miesięcznie lub 1900 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego, korzystając z programu Aktywny Rodzic – a dokładnie „aktywni rodzice w pracy”, należy jedynie spełnić warunek aktywności zawodowej. Przy czym świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje tylko, jeśli oboje rodzice dziecka są aktywni zawodowo.

„Babciowe” – jaki jest minimalny próg aktywności zawodowej?

Pieniądze zostaną przyznane rodzicom, którzy z tytułu aktywności zawodowej podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu od podstawy, której łączna (obydwojga rodziców) wysokość wyniesie nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. – Minimalny próg aktywności zawodowej dla każdego z rodziców, zgodnie z którym, podstawa, od której opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe każdego z nich, nie może być niższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę lub 30% w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą korzystających z preferencyjnego obniżenia składek – czytamy na stronie rządowej gov.pl. Jeśli rodzic samodzielnie wychowuje dziecko, nie musi udowadniać aktywności zawodowej drugiego rodzica. Jego samego zaś dotyczy wymóg aktywności zawodowej z podstawą składek emerytalnych i rentowych nie niższą niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przeczytaj także: „Aktywny rodzic” dla rolników – czy mogą oni liczyć na wsparcie?

Czy wsparcie "aktywni rodzice w pracy" otrzymają rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą?

Odpowiedź jest twierdząca, jednak są pewne warunki, które należy spełnić. Firma nie może być w okresie zawieszenia. Potrzebny jest także minimalny poziom oskładkowania działalności – warunkiem jest zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od podstawy, której łączna wysokość obydwojga rodziców wynosi nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę i jednocześnie nie mniej dla każdego z rodziców niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

image
„Babciowe” – aktywny rodzic ruszył z przytupem
FOTO: Envato Elements

W przypadku, gdy rodzic prowadzący działalność gospodarczą korzysta z ulg i preferencji w opłacaniu składek do ZUS, np. z ulgi na start, z obniżonych składek w okresie 24 miesięcy prowadzonej działalności lub z ulgi mały ZUS Plus, przy których podstawa, od której opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, wymagany minimalny próg aktywności zawodowej, wynosi właśnie 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Bez zmian pozostaje wymóg łącznej podstawy składek obydwojga rodziców na poziomie nie niższym niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

„Aktywny rodzic” – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski składamy drogą elektroniczną, korzystając z: platformy PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej mZUS lub portalu Emp@tia. Wsparcie ma być wypłacone w czwartym kwartale bieżącego roku. Wnioski o nowe świadczenia można składać od 1 października 2024 roku. W danym miesiącu na dziecko rodzic może otrzymać tylko jedno z tych trzech świadczeń. Świadczeniobiorcy mogą wielokrotnie zmieniać decyzję i rodzaj świadczenia, gdy zmieni się ich sytuacja życiowa.

Źródło: gov.pl

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. październik 2024 10:02