Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2025 r. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.
Komunikat GUS: spora ulga dla rolników
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie z 28 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 r., że wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł 97,4 co oznacza spadek cen o 2,6%. Uwzględniając ten wskaźnik ogłoszony przez Prezesa GUS w projektowanym rozporządzeniu została określona wysokość norm szacunkowych dochodu na 2025 r.
To spora ulga dla rolników z działów specjalnych produkcji rolnej ponieważ rok wcześniej musieli się pogodzić z podwyżką podatków o ponad 38%.
Działy specjalne produkcji rolnej
Do działów specjalnych produkcji rolnej należą m.in.:
- uprawy szklarniowe,
- uprawy grzybów,
- chów i hodowla drobiu,
- zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,
- jedwabników,
- dżdżownic,
- pszczelarstwo,
- chów i hodowla innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Jakie stawki podatku?
Rolnicy z działów specjalnych będą płacić następujące stawki podatku:
Ilu rolników dotkną zmiany?
W kraju funkcjonuje 37 tys. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali sposób ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.