StoryEditor

Bon senioralny na horyzoncie! Jest propozycja rządu

Powstał rządowy projekt ustawy o bonie senioralnym. Jest on odpowiedzią na zmiany demograficzne w naszym kraju. Ma wspomóc seniorów i ich opiekunów, którzy są aktywni zawodowo, w sprawowaniu opieki nad osobą straszą. Jakie będą warunki otrzymania bonu?

15.10.2024., 12:00h

Spis treści:

Bon senioralny – jakie usługi wchodzą w grę?

Bon senioralny

Bon senioralny – kto może składać wniosek?

Komu nie należy się bon senioralny?

Bon senioralny – kwoty

Opieka na starszymi seniorami wiąże się często z rezygnacją z pracy lub przejściem na mniejszy wymiar godzinowy. Koszty takiej opieki wielokrotnie przekraczają możliwości finansowe rodziny seniora. Jednocześnie nie wszystkie potrzeby osób starszych mogą zostać zaspokojone, nawet przy wielkim zaangażowaniu bliskich. Kolejnym problemem jest również zbyt mała liczba  osób świadczących usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi. Dostęp do  nich jest bardzo ograniczony, zwłaszcza na terenach wiejskich. A pamiętajmy, że właśnie tam wielu seniorów pozostaje bez opieki, ponieważ dzieci i wnuczęta wyjechały do większych miejscowości.

Bon senioralny – jakie usługi wchodzą w grę?

Bon senioralny będzie dedykowany seniorom w wieku 75 lat lub więcej, ma być wsparciem w czynnościach życia codziennego. Osoba starsza może w jego ramach liczyć na usługi zaspokajające potrzeby w czterech kategoriach:

  • podstawowe zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych,
  • pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych,
  • podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna,
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Bon senioralny

Bon ma charakter bezgotówkowy i będzie realizowany przez gminy. Skorzystają z niego osoby, które nie kwalifikują się do pobierania usług opiekuńczych z pomocy społecznej. Warto wiedzieć, że nie będzie możliwości łączenia bonu z usługami opiekuńczymi oraz z finansowaniem w związku z niepełnosprawnością. Usługi pełnione w ramach bonu mają mieć wymiar niemedyczny, a zostaną realizowane w miejscu zamieszkania seniora. Jeśli w gospodarstwie domowym wraz z seniorem mieszka inna osoba dorosła, która nie pracuje i jest w stanie zapewnić opiekę – bon nie będzie przyznany.

Bon senioralny – kto może składać wniosek?

Wniosek o przyznanie bonu mogą składać tzw. zstępni, np. dzieci lub wnuki seniora – ważne, aby byli aktywni zawodowo. Dochód zstępnego nie może być niższy niż wysokość wynagrodzenia minimalnego za pracę oraz nie może przekraczać wysokości:

  • dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa wieloosobowego (bez względu na liczbę osób w rodzinie).

Rząd przewiduje, że za sprawą bonu zostanie zwiększone legalne zatrudnienie osób, które świadczą usługi opiekuńcze, zwłaszcza na obszarach wiejskich:  poprzez zapewnienie m.in. stałych dochodów osobom świadczącym usługi w ramach bonu, zwiększenie ich bezpieczeństwa socjalnego w związku z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w projekcie ustawy.

Przeczytaj także: Senior na wsi – jak urządzić mieszkanie dla starszej osoby?

Bon senioralny – kwoty

Bon senioralny może opiewać na kwotę do 2150,00 zł – w ramach tej stawki senior może skorzystać z usług o charakterze opiekuńczym w określonej liczbie godzin. Wartość bonu ma odpowiadać liczbie godzin przemnożonych przez stawkę za  jedną godzinę usług. Pracownik gminy będzie przeprowadzał analizę za pomocą kwestionariusza, jak wielce potrzeby seniora są niezaspokojone. Przyznawane będą punkty od 11 do 60. Ilość punktów będzie wpływała na wartość bonu: – Elementem wniosku będzie kwestionariusz pozwalający na ocenę poziomu niezaspokojonych potrzeb, która będzie podstawą dla gminy do określenia rodzaju i intensywności wsparcia. Załącznikiem do wniosku będzie zgoda osoby w wieku 75 lat lub więcej na złożenie wniosku przez zstępnego. Gmina będzie mogła przeprowadzić weryfikację złożonego wniosku w środowisku osoby na rzecz której został on złożony, w celu potwierdzenia informacji dotyczącej zakresu jej niezaspokojonych potrzeb – czytamy na gov.pl.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:01