StoryEditor

Bruksela: Jest porozumienie zapewniające większą ochronę rolników w UE

Wkrótce rozpoczną się rozmowy Komisji Europejskiej z Ukrainą w sprawie trwałej liberalizacji handlu, przy ścisłym zaangażowaniu Parlamentu Europejskiego. W poniedziałek 8 kwietnia br. PE i Rada Europy osiągnęły nowe, tymczasowe porozumienie w sprawie przedłużenia tymczasowych zasad handlu z Ukrainą.
09.04.2024., 10:53h

Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów dla towarów z Ukrainy

Posłowie do Parlamentu Europejskiego i prezydencja Rady zgodzili się na zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r., aby wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej brutalnej wojny agresywnej prowadzonej przez Rosję. Te jednostronne działania liberalizujące handel mają pomóc ustabilizować ukraińską gospodarkę i ułatwią stopniową integrację kraju z rynkiem wewnętrznym UE.

- W przypadku znacznych zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby krajów UE ze względu na import z Ukrainy, np. pszenicy, rozporządzenie gwarantuje Komisji możliwość podjęcia szybkich działań i nałożenia wszelkich środków, jakie uzna za konieczne - czytam yw komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Hamulec awaryjny dla europejskich rolników

Zgodnie z ustaleniami porozumeinia, w ramach wzmocnionych środków ochronnych mających chronić rolników w UE można uruchomić hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu.

- Negocjatorzy zgodzili się przedłużyć okres referencyjny stanowiący podstawę uruchomienia tego automatycznego zabezpieczenia, co oznacza, że ​​jeżeli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość przywozu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023, cła zostaną ponownie nałożone. Ponadto Komisja zobowiązuje się do wzmożenia monitorowania przywozu zbóż, w szczególności pszenicy - informuje PE.

image

Fakty i mity o imporcie zbóż z Ukrainy. Przyczyny rolniczych protestów - raport Instytutu Finansów Publicznych

Rolnicy w UE poszkodowanie przez napaść Rosji na Ukrainę

Współprawodawcy poparli także zobowiązanie Komisji do omówienia z Ukrainą trwałej liberalizacji ceł w ramach procesu przeglądu układu o stowarzyszeniu, gdy tylko zakończy się procedura ustawodawcza w sprawie tymczasowej liberalizacji, oraz do ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces.

- Rolnicy w UE odczuwają skutki bezlitosnego atakowania przez Rosję Ukrainy i jej gospodarki. Na mocy nowego porozumienia z Radą wzmocniliśmy zabezpieczenia mające na celu ochronę unijnych rolników w przypadku załamania rynku zawirowania wywołane ukraińskim importem. Przedłużając środki wsparcia handlu o kolejny rok, umowa ta jest także świadectwem ciągłej solidarności UE i niezachwianego wsparcia dla Ukrainy w obliczu brutalnej wojny agresywnej Rosji aż do zwycięstwa Ukrainy - stwierdziła sprawozdawczyni Sandra Kalniete (PPE, LV).

Dalsze kroki do wdrożenia nowych przepisów

Zarówno Parlament, jak i Rada będą teraz musiały dać ostateczne zielone światło dla tymczasowego porozumienia. Zgromadzenie plenarne Parlamentu prawdopodobnie będzie głosować nad rozporządzeniem podczas drugiej sesji miesięcznej w kwietniu. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 r., a nowe regulacje powinny wejść w życie bezpośrednio po tej dacie.

image

W marcu spadł eksport produktów rolnych z Ukrainy. Głównie zbóż i nasion roślin oleistych

oprac. bcz na podst. PE

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:58