Spis treści:
- Tylko jedna waloryzacja w 2024 roku
- Jakie są warunki, aby przeprowadzić dwie waloryzacje w roku?
- Dlaczego druga waloryzacja jest zagrożona?
- Czy w 2025 roku będzie druga waloryzacja?
- Druga waloryzacja 2025 – co stoi na przeszkodzie?
Tylko jedna waloryzacja w 2024 roku
Po wygranych wyborach w październiku 2023, Donald Tusk zapowiedział, że nowa koalicja rządząca zadba o politykę społeczną. Jedną z obietnic było wprowadzenie dwóch waloryzacji rent i emerytur w ciągu roku. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem waloryzacja tych świadczeń przeprowadzana jest obecnie raz w roku, w marcu. W 2024 roku nie doszło jednak do spełnienia tej obietnicy, ponieważ nie zaszły konieczne do tego warunki.
Jakie są warunki, aby przeprowadzić dwie waloryzacje w roku?
Zgodnie z zapowiedziami rządu, aby przeprowadzić podwójną waloryzację w ciągu roku, musi być spełniony jeden podstawowy warunek. Chodzi o to, by w pierwszych 6 miesiącach roku inflacja utrzymywała się na poziomie powyżej 5 proc. W pierwszej połowie 2024 roku inflacja była niższa, zatem nie przeprowadzono drugiej waloryzacji. Byłoby to zresztą niemożliwe z jeszcze jednego powodu.
Przeczytaj także: Jakie będą stawki podatku od nieruchomości w 2025 roku?
Dlaczego druga waloryzacja jest zagrożona?
W tej chwili polskie prawodawstwo nie przewiduje możliwości przeprowadzenia drugiej waloryzacji rent i emerytur! Zapowiadana przez rząd Tuska ustawa nie została wprowadzona w życie - prace nad nią przeciągają się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie wiadomo także, czy wszyscy koalicjanci wyrażą na nią zgodę.
Czy w 2025 roku będzie druga waloryzacja?
Opierając się na prognozach na 2025 rok, wszystko wskazuje na to, że inflacja znów nam dokuczy. W projekcie budżetu państwa przewidziano, iż za pierwsze półrocze wyniesie ona 5 proc. Jeśli faktycznie tak będzie, 1 września 2025 powinna zostać przeprowadzona druga waloryzacja rent i emerytur. Nie jest to jednak pewne - pierwszą przeszkodą jest oczywiście brak wymaganej ustawy, ale to nie wszystko.
Przeczytaj także: Emerytura z ZUS i KRUS – kiedy można je łączyć?
Druga waloryzacja 2025 – co stoi na przeszkodzie?
Oprócz powolnych prac nad ustawą o podwójnej waloryzacji, zagraża jej także brak funduszy. Wczytując się w plan budżetu państwa na przyszły rok, zauważyć można, iż brak tam wydzielonej sumy na drugą waloryzację świadczeń dla seniorów. Jak podaje dziennik “Fakt”, w dokumentach znajdziemy zapis o 24 mld zł na marcową waloryzację świadczeń oraz 31 mld zł na trzynastki i czternastki, czyli dodatkowe emerytury 2025. O drugiej podwyżce ani słowa. Wygląda więc na to, że na razie sytuacja emerytów w Polsce nie ulegnie zmianom.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements