StoryEditor

Pieniądze z kółka rolniczego – kiedy można je wypłacić w formie dywidendy?

Zdarza się, że kółka rolnicze dysponują sporym kapitałem. Czy te pieniądze można rozdzielić miedzy członków kółka rolniczego? Co dzieje się w przypadku, gdy w statucie nie ma wzmianki o możliwości wypłat?

Mikołaj Pomin
15.12.2024., 08:00h

Pytanie Czytelnika: Kółko rolnicze, którego jestem członkiem, jest bardzo prężne i dobrze zarządzone. Z usług rolniczych świadczonych na rzecz członków i innych rolników uzbierała się spora suma, którą chcielibyśmy rozdzielić między członków. Czy można wypłacić pieniądze z kółka rolniczego i je wypłacić jako dywidendę?

Kołka rolnicze i ich statuty

Działalność kółek rolniczych reguluje przede wszystkim wiekowa już ustawa o społeczno-zawodowych organizacjach rolników z 8 października 1982 r. (tekst jednolity DzU 2024.263). Zawiera ona jednak jedynie ogólne zapisy odnoszące się do kółek rolniczych, tj. wymogi formalne zarejestrowania kółka, wymaganą liczbę członków, obligatoryjne zapisy statutu. Wśród zapisów, które powinny się znaleźć w statucie, są m.in. regulujące majątek kółka oraz sposób dysponowania tym majątkiem, a także zasady podziału nadwyżki z prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Panele fotowoltaiczne – kiedy odliczamy VAT?

Jak wynika z powyższego co do sposobu podziału środków decydujące będą zapisy statutu. Istotne też jest to, że nie zakazuje ona wypłaty swoistej dywidend...

Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:09