Przypomnijmy, że Podkarpacka Oszukana Wieś blokuje drogowe przejście graniczne z Ukrainą w Medyce od kilku tygodni. Rolnicy rotacyjnie dyżurują na granicy przepuszczając kilka tirów na godzinę. Jak mówi organizator protestu Roman Kondrów, postulaty rolników są cały czas te same.
Stop dla importu towarów rolnych z Ukrainy
Chociaż na miejsce protestu przbyło trzech posłów: Michał kołodziejczak, Stefan Krajewski i Marek Rzasa, to rolnicze postulaty trafiły na ręce tego ostatniego. Pierwsze dwa dotyczą importu produktów rolych z Ukrainy:
1. Zatrzymanie importu towarów rolnych z Ukrainy. Utrzymanie i rozszerzenie o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
2. Kontrola tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża. (kontrola jakości, jak i kontrola wyjazdu, otrzymujemy sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca).
Zwolnienie z GAEC 8 i magazyny bez zezwolenia
Kolejne dwa postulaty dotyczą derogacji od noprmy GAEC 8 oraz budowy magayznów na zboże bez zezwolenia:
3. Wycofanie obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.
4. Możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000 m2).
Trudna sytuacja finansowa
Dalej wśród rolniczych postulatów znajdziemy m. in.:
5. Zwolnienie z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.
6. Wprowadzenie długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz kontynuowanie kredytów płynnościowych.
7. Stworzenie programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.
8. Rozwijanie eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej [cel: upłynnienie zapasów zboża na polskim rynku].
Dopłaty do kukurydzy i kredyty płynnościowe
W odniesieniu do postulatów dotyczących kredytów płynnościowych ipodatku rolnego pały konkretne deklaracje. Posłowie odnieśli się także do propozycji przyznawania dopłat do kukurydzy w wysokości 1000, 700 i 500 zł w zależności od województwa.
- Dokument dotyczący zgody na przeznaczenie miliarda złotych na dopłaty do kukurydzy został podpisany i wysłany do Brukseli – mówił w piątek Medyce Michał Kołodziejczak. - Rozporządzenie o kredytach płynnościowych także jest już gotowe, podobnie jak zmiany do ustawy o podatku. Od poniedziałku mają ruszyć prace nad budżetem i to rozwiązanie powinno zostać uwzględnione.
Źródło: tygodnik-rolniczy.pl