KLIKNIJ PONIŻEJ I SŁUCHAJ PODCASTU!
"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W siódmym podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. o zwiększonym ruchu w krajowych punktach skupu, aktualnych cenach pszenicy i rzepaku na światowych giełdach oraz o wpływie na nie aktualnych kursów walut. Będzie też sporo o eksporcie zbóż z Polski oraz o tym, jak Ukraina zwiększyła swój eksport przez Morze Czarne.
Aktualne ceny skupu zbóż w kraju
Jak zwykle na początku naszej rozmowy dr Juliusz Urban robi krótki przegląd aktualnej sytuacji rynkowej. Okazuje się, że pojawił się ruch w krajowych punktach skupu. To przekłada się na wzrost cen zbóż paszowych i spadek cen konsumpcyjnych. Najbardziej zdrożały: kukurydza, pszenica paszowa i pszenżyto. Szczegóły także na naszych stronach rynkowych.
Wahania cen na Matif
Na giełdach najbliższe kontrakty to terminy majowe, ale to są już ostatnie notowania pszenicy i rzepaku ze starych zbiorów, które z końcem kwietnia poznikają, a zostaną już tylko pozycje na sierpień i wrzesień. Ten tydzień przyniósł zmiany cen w kontraktach terminowych i one napawają lekkim optymizmem. Stare i nowe notowania sporo się różnią, co będzie wówczas z kursami? Dr Juliusz Urban wyjaśnia, czy to oznacza, że najniższy poziom cen na giełdach jest już za nami.
Wpływ zmian kursów walut na ceny zbóż i rzepaku
W naszym podcaście rozmawiamy nie tylko o giełdowych kursach zbóż, lecz także o zmianach kursów walut. Tu zaszły ostatnio istotne zmiany. Dr Juliusz Urban tłumaczy, co na te zmiany wpłynęło i jaki wywiera to wpływ na aktualne ceny zbóż i rzepaku na rynkach.
Eksport zbóż z Polski i Ukrainy - najnowsze dane!
Podczas aktywnych rolniczych protestów sporo mówiono o imporcie z Ukrainy, konieczności zwiększenia przepustowości krajowych portów i szukaniu sposobów na zwiększenie eksportu z Polski. Teraz medialnie temat ucichł, ale to nie oznacza, że eksport nie idzie pełną parą. To tylko nasza granica jest wolna od naporu ukraińskich zbóż. Nasz rynkowy ekspert pokazuje najnowsze dane dotyczące krajowego eksportu zbóż w tym sezonie oraz - uwaga - ciekawe dane dotyczące eksportu zbóż i rzepaku z Ukrainy przez Morze Czarne. Będzie też ciekawostka o statku - gigancie, który właśnie zawinął po towar do portu w Odessie.
Dopłaty do zbóż jednak jak Yeti?
Wciąż czekamy na zatwierdzenie dopłat do zbóż. Rozporządzenie w tej sprawie obiecali rolnikom już wszyscy w rządzie: od premiera Tuska, po wiceministra rolnictwa Kołodziejczaka. A dopłat jak nie było tak nie ma. Nieoficjalnie mówi się o tym, że brakuje w kasie 2 mld zł na ten cel. Ale coraz więcej jest też krytycznych głosów na ich temat. Nasz rynkowy ekspert zdradza co się o dopłatach do zbóż mówi w środowisku handlowym i u rolników towarowych.
Zachęcamy do słuchania!