StoryEditor

Pieniądze dla grup i organizacji producentów rolnych trudne do zdobycia!

3 grudnia ruszył nabór wniosków dla grup i organizacji producentów rolnych. W puli są ogromne środki do zdobycia. Niestety, prawdopodobnie nikt ich nie dostanie. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i co zrobić, aby w kolejnym naborze móc z powodzeniem uzyskać atrakcyjne wsparcie?

03.12.2024., 13:16h

Wnioski o przyznanie pomocy dla interwencji I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w ramach PS dla WPR 2023-2027 można składać aż do 30 stycznia 2025  roku – zatem jest sporo czasu, by to uczynić, jednak przewiduje się, że projekt nie zakończy się sukcesem. Z jakiego powodu?

Nabór dla grup i organizacji producentów rolnych

Pieniądze z naboru można przeznaczyć na rozmaite działania związane z rozwojem organizacji producentów, a także grup producentów rolnych. Wsparcie w formie ryczałtu, jako roczne płatności obejmujące okres 5 lat działalności grupy lub organizacji, to nawet 1,5 mln zł dotacji. Agata Stroiwąs, kierownik projektu doradztwa dla grupy producentów rolnych w Agraves, twierdzi jednak, że chętnych nie będzie. Jak to możliwe? Na przysłowiowym stole jest, w przypadku grupy, dotacja wynosząca 60 tys. euro rocznie (ok. 260 tys. zł) – czyli nawet 1,5 mln zł w ciągu 5 lat. – Jeszcze większe wsparcie czeka na organizacje producentów. W ich przypadku jest to nawet 100 tys. euro rocznie, czyli ponad 2 miliony złotych w ciągu 5 lat – analizuje Agata Stroiwąs.

Nabór dla grup i organizacji producentów rolnych – wielka porażka

Wniosków prawdopodobnie nie będzie dużo, ponieważ ostatnio nie została uznana żadna nowa grupa ani organizacja producentów rolnych. W związku z tym brakuje podmiotów z grupy docelowej tego naboru! Niemal bliźniacza sytuacja miała miejsce rok temu. Jakie są przyczyny?

Przeczytaj także: Cięcia w budżecie: najwięcej stracą młodzi rolnicy i modernizowane gospodarstwa! Kto zyska?

Chodzi przede wszystkim o niejasności związane z zapisem wytycznych. Jako że pod koniec września usankcjonowano atrakcyjne dla rolników zmiany zakładające zakup przez grupę środków do produkcji oraz możliwość przekazania ich członkom grupy, a także obowiązek utrzymania grupy przez rok (a nie 3 lata) po zakończeniu finansowania, prawdopodobnie powstanie więcej nowych grup. Jednak te modyfikacje pojawiły się za późno, aby nowe organizacje mogły powstać i wziąć udział w naborze.

Nabór dla grup i organizacji producentów rolnych – jak skorzystać z dotacji?

Jak wykorzystać tę wiedzę? Warto zastanowić się nad założeniem grupy w perspektywie kolejnego naboru i dokładnie się przygotować. Co należy zrobić? Agata Stroiwąs radzi, aby przede wszystkim ustalić zasady wewnętrznej współpracy i zaplanować kolejne działania. Wszyscy członkowie grupy powinni reprezentować jedno stanowisko, także w sprawie przeznaczenia pomocy finansowej na dane cele. Aby powołać podmiot prawny musi zostać wpisany do KRS, wcześniej jednak należy powołać zarząd, przygotować akt założycielski grupy ze statutem lub umową. Ważne, aby tych dokumentów nie traktować z przymrużeniem oka, wszak przez kolejne lata grupa ma działać według zasad w nim zwartych. Nie należy korzystać z gotowych wzorów, ale dopasować regulamin do własnej grupy.

Następnie musi nastąpić uznanie grupy producentów rolnych i zatwierdzenie planu biznesowego – w tym kroku warto pamiętać o złożeniu wniosku do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na jej siedzibę. Można to uczynić w ciągu całego roku. – Z naszego doświadczenia wynika, że założenie i uznanie grupy producentów rolnych zajmuje zazwyczaj co najmniej pół roku. Jest to proces, do którego warto dobrze się przygotować. Warto też pamiętać, że termin uznania grupy jest bardzo istotny w przypadku grup oleistych oraz zbożowych. Jeśli rolnicy planują założyć takie grupy, dobrze byłoby zaplanować cały proces tak, aby zostały one uznane jeszcze przed żniwami – podkreśla Roman Zapała, dyrektor działu B+R i grup producentów rolnych w Agraves.

Nabór dla grup i organizacji producentów rolnych – dla kogo wsparcie?

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się:

Grupy producentów rolnych:

  • uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw zwana dalej ustawą o grupach producentów rolnych;
  • które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia  z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych, inne niż drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone, albo miód naturalny lub inne produkty pszczele, która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o grupach producentów rolnych;

Organizacje producentów:

uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów:

ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo

– ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych,

które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów inne niż należące do sektora:

- mięsa drobiowego, o których mowa w części XX załącznika I do rozporządzenia 1308/2013, albo

- produktów pszczelich, o których mowa w części XXII załącznika I do rozporządzenia 1308/2013,

która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa:

 - w art. 152 ust. 1 lit. c ppkt i, ii oraz iii rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorach innych niż sektor mleka i przetworów mlecznych,

-  w art. 161 ust. 1 rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorze mleka i przetworów mlecznych.

Kryteria otrzymania pomocy

Warunkiem otrzymania wsparcia jest realizacja celów, w każdym roku swojej działalności, które zostały zatwierdzone w planie biznesowym. Wnioski można składać w terminie od 3 grudnia 2024 roku do 30 stycznia 2025 roku, za pośrednictwem Platformy PUE.

Źródło: ARiMR, Agraves

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 22:23