StoryEditor

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – błędy przy składaniu wniosku

Rolnicy mogą uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Aby otrzymać wsparcie, zainteresowany musi złożyć wniosek wraz z kompletem faktur. Ważne, aby dokładnie przeanalizować swoje podanie.

19.12.2024., 09:00h

Dzięki dopłacie rolnicy otrzymają częściowy zwrot środków poniesionych na zakup oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Jaka jest stawka dopłaty do paliwa rolniczego?

 Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 roku została ustalona na tym samym poziomie co w roku 2024, czyli 1,46 zł na 1 litr oleju.

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Rolnik ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze powinien złożyć dobrze wypełniony wniosek, a także załączyć faktury albo ich kopie jako dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – błędy przy składaniu wniosku

  • Jednym z najczęstszych błędów jest niezgodność danych podanych we wniosku, a także na fakturach. Ważne, aby znalazł się prawidłowy numer PESEL – w przypadku rolników będących osobami fizycznymi lub NIP – w przypadku pozostałych osób.
  • Na fakturze nie jest wymagane podanie  kodu CN oleju napędowego  zakupionego do produkcji rolnej ani numeru rejestracyjnego ciągnika rolniczego.
  • Zdarza się, że błędnie wpisywane są ilości powierzchni gruntów w przypadku współposiadania. – Jeżeli w odniesieniu do wszystkich użytków rolnych, których dotyczy składany wniosek małżonkowie są współwłaścicielami, należy powierzchnię użytków rolnych podać w pozycji „jestem współposiadaczem użytków rolnych  o  powierzchni  ..............  ha”.  Jeżeli w odniesieniu do części użytków rolnych składający wniosek jest posiadaczem, a w odniesieniu do części współposiadaczem, to należy oczywiście zapisać dane w odpowiednich rubrykach.
  • We wniosku, w przypadku gdy po dniu 1 lutego danego roku a przed dniem złożenia wniosku nastąpiła zmiana wielkości powierzchni posiadanych użytków rolnych, należy wpisać aktualną na dzień składania wniosku wielkość powierzchni, zgodnie z ewentualnymi zmianami.

Kiedy złożyć wniosek?

Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. W jakim terminie? Od 1 lutego do ostatniego dnia lutego i od 1 sierpnia do 31 sierpnia danego roku. 

Przeczytaj także: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?​ 

Ustalenie limitu zwrotu podatku akcyzowego

Kwota zwrotu podatku akcyzowego zależy od powierzchni użytków rolnych rolnika oraz średniej rocznej liczby DJP bydła rolnika w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku. Kwota zwrotu akcyzy jest ustalana jako iloczyn ilości ON zakupionego przez rolnika, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr ON, w ramach rocznego limitu.

Rolnik powinien wpisać się w obowiązujące limity zużycia oleju, który ustala się jako sumę kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego:

  • liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
  • liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku,
  • liczby 4 oraz średniej rocznej liczby świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku,
  • liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych owiec będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku,
  • liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych kóz będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, oraz
  • liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych koni będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Źródło: gov.pl

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:00