![Paliwo rolnicze](https://static.topagrar.pl/images/2025/01/14/o_568148_1280.webp)
Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
Czas na złożenie wniosku wraz z nagromadzonymi fakturami upływa wraz z ostatnim dniem lutego. Kwota zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 roku została ustalona na tym samym poziomie co w roku 2024, czyli 1,46 zł na 1 litr oleju. Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. Wniosek rolnicy mogą składać:
- od 1 do 28 lutego 2025 roku wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) jako dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku,
- od 1 sierpnia do 1 września 2025 roku z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2025 roku.
Zwrot będzie wypłacany od 1 do 30 kwietnia 2025 roku lub od 1 do 31 października 2025 roku w przypadku drugiego terminu.
Czy zwrot podatku akcyzowego przysługuje dzierżawcy jako posiadaczowi zależnemu?
Po złożeniu odpowiedniego wniosku i przyznaniu pomocy, pieniądze otrzymają producenci rolni – będący posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. To obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Zatem, pieniądze mogą zostać przelane do właściciela ziemi lub np. do dzierżawcy – wszystko zależy od danej sytuacji.
Przeczytaj także: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – błędy przy składaniu wniosku
Dzierżawa ustna a zwrot podatku
Czy w razie dzierżawienia ziemi potrzebna jest spisana umowa? – W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, również w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków – czytamy na stronie MRiRW. Podsumowując, zwrot należy się dzierżawcy, bez względu na rodzaj umowy.
Źródło: MRiRW
fot.envato elements