StoryEditor

Francja rozpoczęła szczepienia przeciwko grypie ptaków. Są pierwsze konsekwencje tej decyzji.

  Ostatnio informowaliśmy, że Niderlandy rozpoczynają badania dwóch typów szczepionek przeciwko grypie ptaków w gospodarstwach. Francja, która w ostatnich latach poważnie ucierpiała z powodu tej wysoce zakaźnej choroby, postanowiła zaszczepić drób. Niestety są pierwsze konsekwencje wprowadzenia takiej decyzji. Jakie?
06.10.2023., 12:10h

Jak poinformował francuski resort rolnictwa 2 października br. rozpoczęły się szczepienia kaczek przeciwko grypie ptaków.

W grudniu 2022 r., po trzech latach kryzysu związanego z grypą ptaków francuski minister rolnictwa postawił sobie za cel utworzenie systemu szczepień jesienią 2023 r.

Marc Fesneau, Minister Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej, wziął udział w pierwszych akcjach szczepień kaczek w poniedziałek 2 października w Landes i Gers w ramach dużej kampanii krajowej rozpoczętej przez ministerstwo. Planowane szczepienia dotyczą 64 milionów kaczek. Skala szczepień jest olbrzymia.

Od 1 października 2023 r. w gospodarstwach rolnych, we współpracy z hodowcami i podmiotami zawodowymi, można rozpocząć szczepienia przeprowadzane pod nadzorem lekarzy weterynarii.

Szczepienia przeciwko grypie ptaków będą obowiązkowe?

Szczepienia będą obowiązkowe w gospodarstwach utrzymujących ponad 250 kaczek (Barbarie, mulard i pekin), których produkty (mięso i foie gras) przeznaczone są do obrotu. Akcja dotyczy 64 mln kaczek, które utrzymywane są w 2700 gospodarstwach. Kampania rozpoczęła się w październiku i potrwa do 2024 r.

Ta kampania szczepień, której kwota wynosi około 100 milionów euro, będzie w 85% wspierana przez państwo, a za resztę odpowiadają sektory. Francja udostępni władzom europejskim, państwom członkowskim Unii Europejskiej i krajom trzecim wszystkie przydatne informacje, szczególnie w odniesieniu do nadzoru poszczepiennego realizowanego w gospodarstwach.

Grypa ptaków we Francji

Dla przypomnienia we Francji w latach 2021–2022 odnotowano 1378 ognisk HPAI w gospodarstwach rolnych, co doprowadziło do uboju 22 milionów drobiu. W sezonie 2022-2023 w gospodarstwach odnotowano 402 ogniska choroby, w sumie wybito 10 mln drobiu.

- Ogłosiłem rozpoczęcie kampanii szczepień w grudniu ubiegłego roku, mając prosty cel. Rozpocznij szczepienie na początku października. W związku z tym zobowiązanie zostaje dotrzymane. Dzięki ogromnej zbiorowej mobilizacji Francja będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zaszczepi się przeciwko ptasiej grypie. Jest także pierwszym krajem na świecie, który przeprowadza szczepienia zgodnie z protokołem gwarantującym rygorystyczną identyfikowalność i ścisłe monitorowanie zaszczepionych zwierząt – powiedział Mark Fesneau, francuski Minister Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej.

Jakie konsekwencje wprowadzenia szczepień przeciwko grypie ptaków?

Było więcej niż pewne, że niektóre państwa, które importują produkty drobiowe z Francji wprowadzą zakazy. Tego również mogłaby obawiać się Polska i pozostałe kraje unijne, gdyby wprowadziła szczepienia prewencyjne. Mimo, że szczepienia przeciwko grypie ptaków nie są zakazane, to jednak UE stara się ograniczyć stosowanie szczepionek i stosowanie antybiotyków. Niestety z grypą ptaków nie ma żartów, jest to wysoce zakaźna choroba. Francja łapie się ostatniej deski ratunku, co roku traciła miliony sztuk drobiu. To właściwie jedyne działanie, poza bioasekuracją, która jak widać zawodzi, które francuskim producentom może pomóc w ochronie pozycji lidera produkcji. Jednak jak się okazuje istnieje ryzyko utraty wysokiej pozycji eksportera.

Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia na import francuskiego drobiu od 1 października, powołując się na ryzyko wprowadzenia wirusa do kraju. Podobne zamiary ma Japonia.

Oprac. dkol na podst. agriculture.gouv.fr/reuters.com

Fot. agriculture.gouv.fr

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 09:42