StoryEditor

Grypa ptaków uderza w woj. lubelskim. Kolejne duże stado indyków do likwidacji

Wirus grypy ptaków wkroczył w nowy rok z rozmachem i doprowadza do likwidacji kolejnych stad drobiu. Tym razem zaatakował w woj. lubelskim, gdzie nawet w ubiegłym roku nie było ani jednego ogniska ani przypadku.
11.01.2024., 08:26h

GIW poinformował o wyznaczeniu 3. ogniska grypy ptaków w tym roku. Tym razem gospodarstwo jest zlokalizowane w dalekiej odległości od innych ognisk, bo w woj. lubelskim. W 2023 r. w okolicy również nie było grypy ptaków. W tym roku ogniska grypy ptaków wyznaczono w woj. zachodniopomorskim i woj. dolnośląskim. Na temat drobiu piszemy TUTAJ. 

Wirus HPAI upodobał sobie indyki rzeźne, które najwidoczniej są bardzo wrażliwe na styczność z tą chorobą, bo to już kolejne stado indyka w tym i zeszłym roku.

3. ognisko grypy ptaków w tym roku wyznaczono w woj. lubelskim w powiecie lubartowskim w gmini Uścimów w miejscowości Uścimów stary. W stadzie utrzymywano 18 tys. indyków rzeźnych, a ognisko wyznaczono 9 stycznia br. Było to gospodarstwo komercyjne. 

image

Ogniska grypy ptaków w Polsce (2024 r.)

FOTO: GIW

- Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania - informuje GIW. 

Grypa ptaków w Polsce i w UE w 2023 r. 

W 2023 r. wyznaczono 68. ognisk grypy ptaków i wybito ponad 1 mln szt. drobiu różnego gatunku. W UE w 2023 r. wyznaczono 487 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach i 3 113 przypadków u ptaków dzikich. 

image

Ogniska grypy ptaków w Polsce (2023 i 2024 r.)

FOTO: GIW

KRIR wnioskuje o zmniejszenie kontroli gospodarstw

KRIR zwrócił się do ministra Czesława Siekierskiego o wypracowanie odpowiednich wytycznych mających na celu ograniczenie wszelkich kontroli, zarówno Inspekcji Pracy, Inspekcji Weterynaryjnej, jednostek certyfikujących i in., ferm drobiu w okresie zagrożenia ptasią grypą.

- W obliczu poważnego zagrożenia ptasią grypą, które szczególnie nasila się w okresie od jesieni do wczesnej wiosny, ograniczenie dostępu osób z zewnątrz na fermy drobiu wydaje się być kluczowym środkiem mającym na celu minimalizację ryzyka przenoszenia tej choroby. Ograniczenie kontroli inspekcyjnych w tym okresie może przyczynić się do skuteczniejszej ochrony populacji drobiu oraz zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - apeluje KRIR. 

oprac. dkol na podst. GIW/KRIR 

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:29