![Telefon z kalkulatorem sumy kationów wymiennych](https://static.topagrar.pl/images/2025/01/15/o_568425_1280.webp)
Oznaczanie ilości azotu mobilnego
Nie ma efektywnej z punktu widzenia rolniczego metody oznaczania precyzyjnie ilości azotu mobilnego. Wynika to z faktu, że każde badanie wymaga czasu na pobranie próbek i analizę w laboratorium. Azot mobilny to ilość tego składnika w formie mineralnej (dostępnej dla roślin, czyli głównie amonowej lub azotanowej), która zmienia się w czasie (wartość ponad oznaczony wczesną wiosną azot mineralny).
Zaraz po roszeniu wegetacji jest go minimalna ilość, czyli 1–3 kg/ha. Im gleba jest cieplejsza, lepiej napowietrzna, ale też nie jest sucha tym więcej powstaje w niej azotu mineralnego, np. 40–60 kg/ha. Poziom tego składnika zależy też od ilości substratu do produkcji azotu, czyli materii organicznej. Na glebach z dużą ilością resztek lub czarnoziemach do końca wegetacji jest go więcej, np. 80–100 kg/ha. Natomiast na glebie piaszczystej, z której zabrano słomę będzie to maksymalnie 40–50 kg/ha.
Bardzo ważna jest informacja, że azot mobilny, to sumaryczna ilość składnika, jaka uruchomi się do końca wegetacji. Zatem oszacowane ilości nie są dostępne "tu i teraz". Część składnika pojawi się w glebie w fazie np. strzelania w źdźbło (np. do 20% całkowitej ilości), a znacznie więcej w fazie kłoszenia (50%), a reszta w facie nalewania ziarna (20–30%).
O szacowaniu azotu mobilnego pisaliśmy w artykule w 2025 r. w lutowym wydaniu top agrar Polska od str. 82. Można obliczenia wykonać też za pomocą kalkulatora poniżej. Pamiętać należy jednak, że jest to szacowane, a nie precyzyjny pomiar. Pokazuje ono potencjał gleby, czyli ile azotu może się uwolnić. Trzeba jednak pamiętać, że każde zaburzenie w mineralizacji, np. ochłodzenie, zalanie, susza wpływają na ten proces.
Zobacz także: Azot mobilny - jak na jego podstawie zaplanować wiosenne nawożenie?
tcz