StoryEditor

Jak policzyć azot mobilny? Składnik pokarmowy za darmo

Pojęcie azotu mobilnego pojawiło się w branży rolniczej w większej skali ok. 15 lat temu za sprawą seminariów uprawowych i wykładów prof. Hansgeorga Schönbergera. Do tego czasu większość ekspertów wiedziała o nim, czyli o azocie, który pojawia się w glebie w trakcie wegetacji na skutek głównie mineralizacji materii organicznej, ale nie była to wartość brana do obliczania nawożenia. Można ją oszacować i zaoszczędzić na nawożeniu, a przy okazji zmniejszyć straty i chronić środowisko.

11.02.2025., 12:40h

Oznaczanie ilości azotu mobilnego

Nie ma efektywnej z punktu widzenia rolniczego metody oznaczania precyzyjnie ilości azotu mobilnego. Wynika to z faktu, że każde badanie wymaga czasu na pobranie próbek i analizę w laboratorium. Azot mobilny to ilość tego składnika w formie mineralnej (dostępnej dla roślin, czyli głównie amonowej lub azotanowej), która zmienia się w czasie (wartość ponad oznaczony wczesną wiosną azot mineralny).

Zaraz po roszeniu wegetacji jest go minimalna ilość, czyli 1–3 kg/ha. Im gleba jest cieplejsza, lepiej napowietrzna, ale też nie jest sucha tym więcej powstaje w niej azotu mineralnego, np. 40–60 kg/ha. Poziom tego składnika zależy też od ilości substratu do produkcji azotu, czyli materii organicznej. Na glebach z dużą ilością resztek lub czarnoziemach do końca wegetacji jest go więcej, np. 80–100 kg/ha. Natomiast na glebie piaszczystej, z której zabrano słomę będzie to maksymalnie 40–50 kg/ha.

Bardzo ważna jest informacja, że azot mobilny, to sumaryczna ilość składnika, jaka uruchomi się do końca wegetacji. Zatem oszacowane ilości nie są dostępne "tu i teraz". Część składnika pojawi się w glebie w fazie np. strzelania w źdźbło (np. do 20% całkowitej ilości), a znacznie więcej w fazie kłoszenia (50%), a reszta w facie nalewania ziarna (20–30%).

O szacowaniu azotu mobilnego pisaliśmy w artykule w 2025 r. w lutowym wydaniu top agrar Polska od str. 82. Można obliczenia wykonać też za pomocą kalkulatora poniżej. Pamiętać należy jednak, że jest to szacowane, a nie precyzyjny pomiar. Pokazuje ono potencjał gleby, czyli ile azotu może się uwolnić. Trzeba jednak pamiętać, że każde zaburzenie w mineralizacji, np. ochłodzenie, zalanie, susza wpływają na ten proces.

Zobacz także: Azot mobilny - jak na jego podstawie zaplanować wiosenne nawożenie?

tcz

 

image

Pogotowie polowe: Jak dobrze pobrać próby na azot mineralny i obliczyć dawkę wiosenną azotu?

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. luty 2025 17:00