Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także męki oraz odkupienia. W Polsce zwyczaj święcenia palm sięga XI w., ale tradycja ich przygotowania jest znacznie starsza.
Każdego roku w całym kraju odbywały się konkursy na najpiękniejsze palmy. Niestety, pandemia spowodowała, że wiele z nich jest odwołanych drugi rok z rzędu.
Lipnica Murowana bez publiczności
Najsłynniejszy konkurs w Lipnicy Murowanej ma odbyć się bez udziału publiczności w reżimie sanitarnym. Rękodzieło będzie tam oceniane po raz 62. Palmy punktowane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjna lipnicka palma wykonywana jest tylko z naturalnych surowców. Musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona. Najwyższą palmę (37,78 m) w całej historii konkursu, wykonał w 2019 r. Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej.
Konkurs top agrar Polska
By w warunkach pandemii palmy mogła podziwiać szeroka publiczność, redakcja top agrar Polska zorganizowała internetowy konkurs. Cieszył się on ogromną popularnością: do udziału zgłoszono blisko 100 projektów. Oceniając prace jury kierowało się kilkoma kryteriami: oryginalność, różnorodność użytych materiałów, staranność i estetyka wykonania.
W filmie prezentujemy zwycięskie i wyróżnione palmy wielkanocne, natomiast w naszej galerii zdjęć można obejrzeć wszystkie projekty zgłoszone do naszej redakcji do 12 kwietnia.
Zachęcam do odnalezienia swoich prac i udostępniania na swoich profilach społecznościowych. Niech inni widzą, jakie piękne palmy tworzą rodziny w zaciszu swoich domów oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich.