W czterech ogniskach utylizacji zostanie poddanych ponad 50 tys. szt drobiu, w tym przeważającą część stanowią indyki. Wirus H5N8 jest wysoce zaraźliwy, a szczególnie wrażliwe na niego są indyki.
Lekarze weterynarii podejrzewają, że wirus przenoszą ptaki migrujące, a więc konieczne będzie ustalenie czy w pobliżu ognisk choroby nie ma padłych dzikich ptaków.
Ponadto, jak informuje lublin112.pl Prokuratura Rejonowa w Lubartowie wszczęła śledztwo w sprawie wystąpienia ognisk ptasiej grypy na tym terenie. Prowadzone jest ono w kierunku artykułu 165 Kodeksu Karnego który mówi o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub doprowadzenie do szerzenia się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej.
Śledczy będą starali się ustalić, co było powodem pojawienia się wirusa w powiecie lubartowskim. Do tego sprawdzane będzie również, czy zostały zachowane wszelkie środki bioasekuracji, których celem jest zapobieżenie rozprzestrzeniania się choroby.
Jak poinformował Marek Wieczerzak rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego rozpoczęło się gazowanie drobiu w kurnikach w Starym Uścimowie. Zaplanowano procedury gazowania również w 5 gospodarstwach kontaktowych. W sumie do uboju przeznaczono 70 tys. sztuk.Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował oficjalnie o 4 ognisku ptasiej grypy w pow. lubartowskim. Zarażonych wirusem zostało ok. 13 tys. perlic w gospodarstwie w Starym Uścimowie, położonym w pobliżu wykrytych wcześniej trzech ognisk#lubelskie #ptasiagrypa #Uścimów pic.twitter.com/LelcsbNWoM
— Marek Wieczerzak ???????? (@MarekWieczerzak) January 3, 2020
Rozpoczęto gazowanie żywego drobiu w kurnikach w pierwszych trzech ogniskach #ptasiagrypa w miejscowosci Stary #Uścimów w powiecie lubartowskim. Planowane jest gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w 5 gospodarstwach kontaktowych. Sytuacja na bieżąco monitorowana przez @LUWLublin
— Marek Wieczerzak ???????? (@MarekWieczerzak) January 3, 2020
Wywóz padłego drobiu do zakładów utylizacyjnych potrwa nawet kilka dni.
oprac. dkol na podst. lublin112.pl