Rynek rzepaku
Rzepakowa nadzieja w soi
Rzepak wciąż może reagować na coraz większe problemy pogodowe w Ameryce Południowej. W Brazylii w połowie kraju jest susza, a drugą połowę zalewają ulewne deszcze, a przecież jakiekolwiek cięcia w produkcji soi, przy szacowanych tam zbiorach powyżej 160 mln t, muszą odbić się na światowym bilansie. Także Argentynę dotykają skutki suszy, a kraj ten ma zdaniem USDA wyprodukować wciąż 48 mln t.
Przy pojawiających się problemach z pogodą i ponad połowie światowej produkcji soi skupionej w zaledwie dwóch krajach, nie ma szans by bilans soi utrzymał się zbyt długo. USDA, pomimo, że nie obniżyła produkcji soi w krajach największych producentów, temat kurczących się zapasów już rozpoczęła analizować i zmniejszyła je o ponad 1 mln t, bo Chiny nie odpuszczają w imporcie.
Tym samym, notowania rzepaku, które przed raportem oczekując na korekty zbiorów soi rosły, po jego ogłoszeniu zaczęły gasnąć. Co się odwlecze to jednak nie uciecze, bo wreszcie wrócił dawny trent równoległości kursów rzepaku i soi, a tu perspektywy są raczej do góry.