StoryEditor

Chyba tyle jednak nie było – Rynkowy Serwis Spod Lady – 17.05.24 r.

Dyskusja o zapasach zbóż i rzepaku pojawia się zwykle w dwóch momentach, gdy ceny spadają pod naporem zasypanych ziarnem strychów i wówczas, gdy przetwórcy nagle odkrywają prawdę, że ich zaopatrzenie w surowiec jest na granicy przerwania produkcji.
17.05.2024., 10:35h

Rynek rzepaku

image
Wykresy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl
image
Kursy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl

Rzepaku starczy, bo przyspieszył

Sprawa zapasów rzepaku jest w tym sezonie jakby mniej istotna. Dzieje się tak głównie za przyczyną rozwoju sytuacji pogodowej. Wcześniejsze kwitnienie, i teraz długie okresy słonecznej pogody, z umiarkowanymi temperaturami, a dodatkowo za chwilę zapowiadane prawdziwe upały powodują, że prognozujący zbiory rzepaku na pierwsze dni lipca przetwórcy wycofali się już z planów lipcowych przeglądów technologicznych swoich linii produkcyjnych, przesuwając je na drugą połowę czerwca.

Tym samym większości przetwórcom pozostało tylko parę tygodni starego sezonu i większość z nich zamyka sklepik dla starego rzepaku, kupując go ewentualnie na nowy sezon, albo wcale. Pocieszające jest to, że na sezonie 2023/24 świat się chyba nie kończy (kto to może wiedzieć?) i rzepak będzie nadal potrzebny, a żeby ruszyć z przerobem jakiś tydzień produkcji trzeba mieć przynajmniej surowcowo pokryty, a kontraktów na nowy sezon jak na lekarstwo. Tym samym jak na razie obawy o obniżki nie ma, co więcej nowy sezon jest wyceniany nawet o 10 zł/t drożej. To symboliczne pokazanie, że poprzedni sezon był syty, a nowy... Kto to wie?

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:23