Rynek rzepaku
Rzepakowe obligacje
Tym, którzy na obecne ceny sprzedaży rzepaku kręcą nosem warto przypomnieć, że jeszcze w sierpniu rzepak był skupowany w średniej cenie 1873 zł/t. Nawet, gdy dla równoległości porównań nadal pod uwagę weźmiemy tylko i wyłącznie ceny w firmach handlowych, to rzepak jest skupowany średnio po 2212 zł/t.
Czy gdybyśmy od jakiegokolwiek banku usłyszeli, że na lokacie lub obligacjach w kwartał zarobimy 18%, to byśmy tych papierów wartościowych nie kupili? No a jakże, pewnie byśmy nawet stali w kolejkach. A na skupach w kolejkach stać nie musimy i trzeba w gruncie rzeczy pochwalić naszych rolników, bo umiejętnie partiami realizują strategię sprzedaży.
Te oprocentowanie z rzepakowej lokaty wyliczyłem specjalnie dla tych, którzy jeszcze wahają się czy sprzedawać. Powiem tak, ja bym tę kasę brał, i nawet gdy wiosną rzepak jeszcze podskoczy, bo okres do żniw długi, to rynek przynosi także przykre niespodzianki.
Czy ich początek nie wydarzył się przypadkiem w czwartkowe popołudnie, kiedy Matif w ciągu zaledwie 2 godzin został przełamany w sumie o 10€? Daję to pod rozwagę, bo swoje 3, a może nawet więcej groszy może dołożyć umacniająca się złotówka i wtedy o 2300, a nawet o 2200 zł/t rzepaku słuch może zaginąć.