StoryEditor

Globalnie o rynku zbóż i rzepaku. W przyszłym sezonie stawki za rzepak równie wysokie?

Wyjątkowy rok za nami. Tak naprawdę wszyscy ci, którzy zajmują się międzynarodowym rynkiem nie spodziewali się, że Chiny będą robiły tak istotne zakupy i że beda kupowały aż tyle zboża. Nikt nie spodziewał się też tak wysokich cen rzepaku.
22.06.2021., 14:06h

W normalnych warunkach Chiny kupują rośliny oleiste a eksportują zboża i kukurydzę. W tym roku jednak zaimportowały 50 mln ton zbóż. – Z powodu pandemii Chińczycy zdecydowali się odbudować swoje zapasy i efekt jest taki, że po raz pierwszy w historii aż tyle zbóż z Europy właśnie popłynęło do Chin. Po raz pierwszy pszenica i jęczmień z Niemiec, Polski i Francji były eksportowane do Państwa Środka. Tego do tej pory nigdy nie obserwowaliśmy – mówił podczas III Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej, Jan Peters, niezależny analityk i ekspert giełdowy z Agrar Fax Hamburg. Tak naprawdę z nowych zbiorów, które jeszcze się w Europie nie rozpoczęły już 2 mln ton ziarna zostało zakontraktowane do Chin.

Zdaniem eksperta, o ile na świecie przewiduje się rekordowe zbiory pszenicy, to w tym najbliższym sezonie ta ilość nie wystarczy na zaspokojenie zapotrzebowania. –  To jest przyczyna, dlaczego dla pszenicy i jęczmienia notuje się tak wysokie stawki za zbiory z najbliższych żniw – uważa.

Ekspert giełdowy spodziewa się w tym roku bardzo dużej konkurencji na rynku pomiędzy Europą, regionem morza czarnego a Kazachstanem, Rosją oraz...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 19:13