StoryEditor

Mercosur: wracają wątpliwości

Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie. Wielokrotnie już jednak pisaliśmy o tym, że zalety wspólnego handlu łączą się z zagrożeniami wynikającymi nie tylko ze swobodnej wymiany handlowej i nie do końca równoprawnej konkurencji europejskich producentów żywności z ich południowoamerykańskimi odpowiednikami, ale także z problemów wynikających dla środowiska naturalnego.
26.08.2020., 08:08h

Z tego ostatniego powodu obecnie ratyfikacja umowy UE z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem napotyka na kolejne utrudnienia. Swoje weto do treści porozumienia ogłosiła już Francja.

 

Swoje wątpliwości zgłaszają także Niemcy.

Niemiecka gospodarka mogłaby sporo zyskać na porozumieniu z Mercosur, gdyż podpisanie umowy przez wszystkie kraje unijne doprowadziłoby do większego rozwoju handlu samochodami oraz maszynami rolniczymi i przemysłowymi, z których produkcji słyną Niemcy. Jednak obecnie w niemieckim punkcie widzenia górę biorą względy środowiskowe. Kanclerz Merkel ma coraz większe wątpliwości, co do obecnego kształtu porozumienia Mercosur, a kolejne pytania pojawiły się przed ratyfikacją umowy przez Niemcy.

Ze zdwojoną siłą wraca temat wylesiania w Amazonii. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że Niemcy są bardzo zaniepokojeni wylesianiem, cięciem i wypalaniem amazońskich lasów.

– W tym kontekście pojawiają się poważne pytania, czy realizacja umowy w zamierzonym duchu jest obecnie zagwarantowana, oceniamy to ze sporym sceptycyzmem. Obecnie trwa weryfikacja formalności prawnych – informował na konferencji podczas posiedze...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 19:27