StoryEditor

Nawozy na świecie tanieją, u nas idzie to wolniej. Czy ceny nawozów czekają kolejne obniżki?

Ceny nawozów oferowane przez krajowych producentów od końca marca przez okres dwóch miesięcy pozostawały niezmienne. Presję na obniżki mogliśmy jednak obserwować w nawozach importowanych. Na nawozowym rynku stało się dokładnie to, co wcześniej przewidywał nasz rynkowy ekspert pisząc swój poniższy artykuł do czerwcowego wydania top agrar Polska.       
26.05.2023., 08:05h

Rynek nawozowy jest mocno rozchwiany, bo w handlu znajdziemy zarówno drogo kupione zdecydowanie wcześniej nawozy, jak i kupowane na bieżąco sporo tańsze, które już za chwilę też tańszymi mogą nie być. Dlatego dystrybutorzy nie bardzo chcą ściągać na place nawozy w obecnych cenach producentów, a to, co kupują, natychmiast starają się sprzedać.

Odwlekane obniżki cen nawozów

Nawozy w okresie mniejszej rynkowej aktywności z cenami jakby stanęły, a przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku aspektach. Pierwszym z nich jest właśnie mniejszy popyt, tradycyjny już dla okresu kończącego wiosenne prace polowe.

Drugim jest mocne zatowarowanie firm produkujących nawozy, a nikt, kto ma pełne magazyny towarów wyprodukowanych w realiach wyższych cen surowców, tak łatwo swoich, jak na razie wyliczonych tylko na papierze, zysków nie chce oddawać. Od zawsze, jeśli ceny rosły, to ich podnoszenie odbywało się bardzo szybko. Jeśli ceny sprzedaży maleją, to naturalna tendencja producentów oraz handlowców do opóźniania i pomniejszania skali obniżek.


Sonda nawozowa: Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie? Gdzie jest taniej?

...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:26