StoryEditor

Rośnie chiński import kukurydzy i pszenicy

W ostatnich miesiącach import kukurydzy i pszenicy do Chin stale rośnie, prognozowane są także wyraźne wzrosty w ilościach przywożonego sorgo i jęczmienia.
27.10.2020., 13:10h

Przyspieszone zakupy zboża w samych Chinach, w ostatnich miesiącach podniosły szacunki importu kukurydzy, pszenicy, sorgo i jęczmienia.

Rosnący import wynika ze stale podwyższanych ceny krajowych i obaw o problemy logistyczne spowodowane pandemią. Dlatego chiński rząd zmierza do powiększenia swoich zapasów. 

Największy wzrost importu ma dotyczyć kukurydzy. Dotychczas USDA utrzymywało swoje prognozy zakupów kukurydzy przez władze z Pekinu na poziomie 7 mln ton.

Także system kontyngentów taryfowych ustalony w Chinach pozwala na import 7,2 miliona ton kukurydzy po stawce 1%, podczas gdy standardowe cło wynosi 65%.

Po serii tajfunów, które uderzyły w chińskie prowincje odpowiadające za 32% produkcji, Chiny ostatnio obniżyły prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21. Podaż krajowa będzie ograniczona, ceny kukurydzy wzrastają, więc import większych tonaży kukurydzy stał się koniecznością.

Według źródeł amerykańskich, zobowiązania Chin do zakupu kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych na cały sezon 2020/21 przekroczyły już 10 mln ton, a zapotrzebowanie wynikające z ujemnego bilansu dochodzi do 27 mln ton. Dlatego zakupy samej tyl...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:23