StoryEditor

Rośnie chiński import kukurydzy i pszenicy

W ostatnich miesiącach import kukurydzy i pszenicy do Chin stale rośnie, prognozowane są także wyraźne wzrosty w ilościach przywożonego sorgo i jęczmienia.
27.10.2020., 13:10h

Przyspieszone zakupy zboża w samych Chinach, w ostatnich miesiącach podniosły szacunki importu kukurydzy, pszenicy, sorgo i jęczmienia.

Rosnący import wynika ze stale podwyższanych ceny krajowych i obaw o problemy logistyczne spowodowane pandemią. Dlatego chiński rząd zmierza do powiększenia swoich zapasów. 

Największy wzrost importu ma dotyczyć kukurydzy. Dotychczas USDA utrzymywało swoje prognozy zakupów kukurydzy przez władze z Pekinu na poziomie 7 mln ton.

Także system kontyngentów taryfowych ustalony w Chinach pozwala na import 7,2 miliona ton kukurydzy po stawce 1%, podczas gdy standardowe cło wynosi 65%.

Po serii tajfunów, które uderzyły w chińskie prowincje odpowiadające za 32% produkcji, Chiny ostatnio obniżyły prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21. Podaż krajowa będzie ograniczona, ceny kukurydzy wzrastają, więc import większych tonaży kukurydzy stał się koniecznością.

Według źródeł amerykańskich, zobowiązania Chin do zakupu kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych na cały sezon 2020/21 przekroczyły już 10 mln ton, a zapotrzebowanie wynikające z ujemnego bilansu dochodzi do 27 mln ton. Dlatego zakupy samej tyl...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 11:17