StoryEditor

Wyniki kampanii cukrowniczej 2019/2020: rośnie średnia powierzchnia uprawy buraka cukrowego w Polsce

Chociaż plony buraka cukrowego w tym sezonie okazały się nie najlepsze, dostrzegalne jest większe zainteresowanie rolników uprawą tej rośliny. W tegorocznej kampanii cukrowniczej udało się wyprodukować 2,065 mln ton cukru. Krajowe zapotrzebowanie na cukier wynosi około 1,6 mln ton. Dlatego polscy producenci nadal dysponują dużą nadwyżką, która może zostać sprzedana na rynkach zagranicznych.
07.04.2020., 12:04h

Kampania cukrownicza 2019/2020 wystartowała 30 sierpnia 2019 r. a zakończyła się 14 stycznia br. Wzięło w niej udział 17 cukrowni z całego kraju. Najwcześniej kampanię w tym sezonie rozpoczęła należąca do Pfeifer & Langen S.A. – Cukrownia Gostyń, a krajowy przerób buraków zakończyła fabryka
Südzucker Polska S.A. w Cerekwicy. Średni czas trwania kampanii dla wszystkich zakładów wyniósł 109 dni, co jest wynikiem o 8 dni krótszym od poprzedniego sezonu.

 

W Polsce wzrasta liczba osób decydujących się na uprawę buraków cukrowych. Produkcja buraków dała  w tym sezonie utrzymanie 30 tysiącom plantatorów i ich rodzinom – tylu rolników podpisało umowy na uprawę oraz dostawę buraków z cukrowniami. Tegoroczny obszar upraw był nieco wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 240.793,88 ha. Z roku na rok zwiększa się również średnia powierzchnia upraw buraka cukrowego, która w tym roku wyniosła 8,44 ha. Dla porównania rok temu było to tylko 7,75 ha. W tym sezonie rolnicy dostarczyli łącznie 13.834.291,23 ton buraków, co oznacza że szacowana ilość zebranych plonów przypadająca na obszar jednego hektara wyniosła 58,52 ton, czyli aż o 14...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 00:24