6 lutego br. wyznaczono ognisko w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 2 597 gęsi reprodukcyjnych. Ferma drobiu znajduje się w powiecie sępoleńskim w gminie Kamień Krajeński w m. Duża Cerkwica. Ognisko stwierdzono na terenie obszaru zagrożonego, ze względu na wyznaczenie poprzedniego ogniska w powiecie tucholskim. Początkowo padło 40 szt., później kolejne 120. O sytuacji poinformował lekarz weterynarii, który opiekował się stadem. Gęsi, które nie padły same zostały zagazowane i wywiezione przez firmę utylizacyjną już 7 lutego. Trwa dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich i sprzętu.
Tego samego dnia, jak wynika z raportu GIW wyznaczono kolejne ognisko w miejscowości Marcinkowo. W tym gospodarstwie utrzymywano 3396 kur reprodukcyjnych. W związku z dwoma ogniskami wojewoda był zobowiązany poszerzyć dotychczasowe obszary grypy ptaków w woj. kujawsko-pomorskim.
Obszary i restrykcje
Obszar zapowietrzony w promieniu 3 km wyznaczono dla miejscowości:
1 W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński: miasto oraz Duża Cerkwica, Mała Cerkwica, Radzim, Obkas, Orzełek
2. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości Drożdżenica
Natomiast obszar zagrożony w promieniu 10 kilometrów:
1. W powiecie sępoleńskim, w gminie Sępólno Krajeńskie, miejscowości: Sępólno Krajeńskie, Włościbórz, Zalesie, Komierowo, Lutowo, Dziechowo, Lutówko, Piaseczno, Sikorz, Trzciany, Wałdowo
2. W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński, miejscowości Dąbrowa, Dąbrówka, Jerzmionki, Niwy, Nowa Wieś, Witkowo, Zamarte, Płocicz
3. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości: Kęsowo, Obrowo, Pamiętowo, Przymuszewo
Wraz z wyznaczeniem stref rolnicy muszą zdawać sobie sprawę z wynikających z tego tytułu ograniczeń dot. utrzymywania ptaków z dostępem do wybiegów czy zakupu lub sprzedaży.
oprac. dkol na podst. GIW/aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/