Jak poinformował fransucki resort rolnictwa grypę ptaków wykryto kilka dni temu w Morbihan, w północno-zachodniej części kraju, na fermie indyków, liczącej 3,8 tys. szt. W pobliżu ogniska znaleziono zakażoną wirusem padłą mewę. To pierwsze ognisko choroby tej jesieni. Francja w październiku wprowadziła program szczepień profilaktycznych przeciwko grypie ptaków na fermach kaczek, liczących powyżej 250 szt.
Do tej pory we Francji wyznaczono 148 ognisk choroby, a w całej UE 436. Najwięcej ognisk grypy ptaków w tym roku wyznaczono właśnie we Francji, na Węgrzech, w Polsce i w Niemczech.
Grypa ptaków Polsce
W Polsce wyznaczono 62 ogniska grypy ptaków w 2023 r. Ostatnie ognisko wykryto w połowie października w gospodarstwie, gdzie drób utrzymywany jest w chowie przyzagrodowym, a rolnik utrzymywał 80 szt. drobiu. Gospodarstwo znajduje się w powiecie gryfickim w gminie Płoty w miejscowości Wytok.
Zgodnie z przepisami jeżeli zakażenie grypą ptaków wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.
- Główny Lekarz Weterynarii informuje o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z dniem 17 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem procedur likwidacji choroby po wykryciu 2 ognisk HPAI w październiku 2023 r. w gospodarstwach utrzymujących drób w województwie łódzkim i zachodniopomorskim - informuje GIW.