StoryEditor

Grypa ptaków dziesiątkuje fermy drobiarskie w kraju i na świecie!

Grypa ptaków uderza w światowe fermy drobiu. Co dzieje się w Polsce - ile jest ognisk i jak radzą sobie Niemcy oraz Stany Zjednoczone?

11.12.2024., 20:00h

Grypa ptaków po raz kolejny daje o sobie znać na całym świecie. W Niemczech i USA skala problemu budzi coraz większy niepokój, a Polska również zmaga się z kolejnymi ogniskami wirusa. Jakie działania podejmują hodowcy drobiu i służby weterynaryjne, by ograniczyć straty?

Zobacz też: Szykują się kłopoty na granicy dwóch powiatów Dolnego Śląska! Kilkanaście tysięcy kaczek rzeźnych do uśpienia

Grypa ptaków w sercu niemieckiego drobiarstwa – nowe ognisko w Dolnej Saksonii

Jak informuje portal agrarheute, w Niemczech grypa ptaków dotknęła regiony o dużym zagęszczeniu gospodarstw drobiarskich. W powiecie Cloppenburg w Dolnej Saksonii, gdzie odnotowano pierwsze w tym roku ognisko wirusa H5N1, zutylizowano około 5 400 indyków. W ubiegłym roku w tym regionie grypa ptaków zmusiła hodowców do likwidacji 220 700 ptaków.

Kolejne ogniska pojawiły się w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz w Hesji. W Zarnewanz, gdzie pod koniec listopada grypa ptaków wybuchła po raz drugi w ciągu kilku miesięcy, zutylizowano 13 000 kaczek. Jedno z takich większych ognisk w 2024 roku było zarejestrowane na początku lipca br. w Dolnej Saksonii – to zmusiło gospodarstwa do zabicia 91 000 kur niosek.

USA będzie badać mleko

Według danych podanych przez amerykańskie media Stany Zjednoczone zmagają się z największą w historii falą zakażeń grypą ptaków. Iowa, lider w produkcji jaj, straciła aż 17,3 miliona ptaków w 2023 roku.

Co więcej, wirus dotknął także sektor mleczarski – w Kalifornii zainfekowanych zostało ponad 500 stad mlecznych, podczas gdy w całym kraju ta liczba sięga ponad 700 stad. Po raz pierwszy zakażenia u bydła mlecznego stwierdzono w marcu 2024 roku. Teraz, na początku grudnia br., rząd federalny nałożył obowiązek testowania surowego mleka na obecność wirusa H5N1, co ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Grypa ptaków w Polsce nie odpuszcza – 45. ognisko potwierdzone

W Polsce sytuacja również się rozwija. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, do 3 grudnia 2024 roku wykryto już 45 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ostatnie ognisko, nr 45, stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Głębokie w województwie lubelskim, gdzie utrzymywano 36 206 indyków rzeźnych.

Ostatnio ogniska miały miejsce w gospodarstwach na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Śląsku oraz województwie warmińsko-mazurskim. Liczba likwidowanych ptaków liczona jest w setkach tysięcy, co generuje ogromne straty dla polskiego sektora drobiarskiego. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule:

image

Pierwszy raz w tym roku grypa ptaków na Mazowszu i Śląsku!

Grypa ptaków pozostaje poważnym zagrożeniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Hodowcy drobiu muszą dostosować się do surowych przepisów bioasekuracji, a inspekcje weterynaryjne wdrażają niezbędne procedury zwalczania choroby zgodnie z unijnymi regulacjami.

Na podst. agrarheute, USDA, GIW

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2024 22:58