Obszar wysokiego ryzyka wyznaczono w: województwie mazowieckim: powiat żuromiński mławski, sierpecki; w woj. wielkopolskim: powiat kaliski; wolsztyński; powiat ostrowski i ostrzeszowski. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim: powiat ostródzki; iławski; nowomiejski i działdowski. Z kolei w woj. lubuskim obszar wyznaczono w powiecie gorzowskim.
Co to oznacza dla hodowców?
Na tych obszarach mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w utrzymywaniu drobiu m.in.; zakaz utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu, utrzymywania drobiu na powietrzu (z pewnymi wyjątkami), korzystania ptaków ze zbiorników wodnych, pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych, wykorzystywania drobiu jako wabików i wypuszczania w celu odnowy populacji.
Sytuacja w wielu województwach jest bardzo poważna, a liczba ognisk stale rośnie, zutylizowano już 10 mln szt. drobiu. Na razie GIW podał komunikat o 245 ogniskach, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że może ich być już znacznie więcej. Władze apelują o wzmożone działania bioasekuracyjne w gospodarstwach i obserwację swoich stad pod kątem charakterystycznych objawów dla grypy ptaków – upadki, duszności, kaszel.
oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe