Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii 7 października br. stwierdzono ognisko grypy ptaków nr. 27. Wirusa wykryto na fermie kaczek rzeźnych, gdzie utrzymywano 60 440 sztuk. Gospodarstwo znajduje się w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim w gminie Wisznia w miejscowości Mała Pierwoszów.
8 października br. odbyła się wstępna dezynfekcja. Procedury w gospodarstwie są znane, likwidacja drobiu, dezynfekcja budynków i sprzętu oraz utylizacja wszystkich pasz oraz ściółki, które mogły mieć styczność z wirusem.
Poprzednie ognisko wyznaczono w woj. lubuskim w powiecie świebodzińskim, tam z kolei utrzymywano 14 730 indyków rzeźnych. Do 9 października br. w Polsce w 2024 r. wybito 641 764 szt. drobiu w związku z występowaniem choroby. Zgodnie ze stanem pogłowia zwierząt gospodarskich wg. GUS w 2023 r. w Polsce utrzymywano w sumie 218 302 793 szt. drobiu z czego 5 185 566 szt. na Dolnym Śląsku.
Grypa ptaków w UE
Niestety sytuacja w całej UE rozwija się. Rozwojowi i rozprzestrzenianiu wirusa HPAI sprzyja jesienna, chłodno-wilgotna aura oraz intensywne migracje ptaków. Jak wynika z dzisiejszych danych w UE w 2024 r. wyznaczono 114 ognisk HPAI u drobiu i 510 przypadków u ptaków dzikich. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pogorszeniu sytuacji w Niemczech i podejrzewaliśmy, że tym samym w Polsce niebawem można się spodziewać przedostania się wirusa na fermy drobiu.
Niestety przodujemy nie niechlubnej liście, gdyż wyznaczono w Polsce najwięcej ognisk. Problem dot. grypy ptaków występuje także na Węgrzech (19 ognisk) i w Niemczech (16 ognisk) oraz Bułgarii (16 ognisk).
Grypa ptaków u bydła
Nieciekawa sytuacja jest również w Stanach Zjednoczonych, gdyż w związku z wybuchem epidemii wysoce zjadliwej grypy ptaków w stadach krów mlecznych w 14 stanach USA, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i inne agencje federalne kontynuują wysiłki mające na celu zapewnienie bezpiecznego zaopatrzenia w żywność oraz zdrowia tych zwierząt i pracowników gospodarstw rolnych. Ruszają testy terenowe szczepionki!