StoryEditor

Grypa ptaków: pierwsze ognisko w Małopolsce od 2023 r.!

Sytuacja dotycząca rozprzestrzeniania choroby w stadach drobiu jest coraz poważniejsza. Stale dochodzą nowe powiaty i województwa. Tym razem obszar zagrożony również zostanie wyznaczony w woj. małopolskim.

21.02.2025., 10:55h

Wczoraj Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie w Małopolsce ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ognisko stwierdzono w powiecie myślenickim w miejscowości Siepraw wśród ptaków utrzymywanych w niewoli. W Polsce wyznaczono już 26. ognisk grypy ptaków w chowie komercyjnym i 8 ognisk HPAI u drobiu utrzymywanego w niewoli (chów przyzagrodowy). 

image
FOTO: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W 2024 r. w Polsce stwierdzono łącznie 50 ognisk grypy ptaków, w których łącznie utrzymywane ponad 3,23 mln sztuk drobiu.

Mimo, że w ognisku w Małopolsce nie było utrzymywanych wiele ptaków, to niestety nadal stanowi to rezerwuar wirusa HPAI i niepokojącym jest fakt pojawienia się tej choroby w kolejnym województwie. 

Ognisko grypy ptaków w woj. małopolskim

- To pierwsze w tym roku ognisko, które zostało wykryte w Małopolsce wśród ptaków w niewoli. Obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków obejmuje gminy i miejscowości z powiatów myślenickiego, krakowskiego, wielickiego i miasta Kraków. Rozporządzenie określa m.in. nakazy i zakazy obowiązujące na obszarach objętych ograniczeniami – zapowietrzonym i zagrożonym, zasady transportu zwierząt przez te obszary oraz precyzuje zasady oznakowania ww. stref poprzez umieszczenie tablic informacyjnych na drogach publicznych. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby

i zapobiegnięcie jej wystąpienia w kolejnych zakładach. Apeluję do hodowców o zachowanie ostrożności, a także o to, aby przestrzegać zasad zawartych w wydanym rozporządzeniu – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, podczas wczorajszego briefingu prasowego. 

Z kolei Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego lekarza weterynarii podkreślił, że ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu hodowlanego nie było od czerwca 2023 roku.

- Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Chodzi o to, aby w obszarze, który jest zagrożony maksymalnie ograniczyć obrót materiałem, potencjalnie stanowiącym źródło zakażenia dla innych gospodarstw. Chodzi o żywe kury, jaja i produkty pochodzenia drobiarskiego np. pióra. To wszystko musi być pod naszą ścisłą kontrolą. Podkreślam, że choroba ta nie jest groźna dla ludzi – dodał Grzegorz Kawiecki.

Z danych GUS wynika, że w 2023 r. w woj. małopolskim utrzymywano 5 965 042 szt. drobiu, co stanowi 2,73 proc. całego pogłowia drobiu w Polsce. 

O poprzednich ogniskach przeczytasz w zakładce GRYPA PTAKÓW. 

oprac. dkol na podst. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/GIW/GUS

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2025 05:45