StoryEditor

Grypa ptaków przetrzebiła populację dzikiego ptactwa i drobiu. Z wirusem walczy cały świat.

  Z tygodnia na tydzień rośnie liczba przypadków grypy ptaków w populacji dzikiego ptactwa. Niestety wirus H5N1 nie odpuszcza również w kurnikach. Jak wygląda sytuacja w Polsce, w UE i na świecie?
16.05.2023., 13:05h

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o padających jak muchy dzikich ptakach w okolicach polskich zbiorników wodnych. Sprawa dotyczy w głównej mierze mewy śmieszki. Ryzyko rozprzestrzenienia wirusa w gospodarstwach rośnie. Codziennie z kolejnych powiatów i województw płyną informacje o kolejnych padłych ptakach. Na razie, od ostatniego ogniska w marcu br., nie zgłoszono jeszcze żadnego ogniska u drobiu domowego, ale to jedynie kwestia czasu.

Jak zaznaczają lekarze weterynarii grypę ptaków obecnie roznoszą mewy śmieszki, które niedawno przyleciały do Polski znad Morza Śródziemnego w ramach corocznej migracji.

Jak wynika z raportów GIW w Polsce do dzisiaj wykryto 68 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 85 przypadków wśród ptaków dzikich.

Codziennie natomiast zgłaszane są kolejne padłe ptaki w nowych powiatach i województwach. Poniżej mapa ognisk i przypadków grypy ptaków opublikowana przez PIWet-PIB w Puławach. 

 
 
 
 

Takich postów ze strony gmin i powiatów pojawia się kilkanaście dziennie . Sytuacja jest naprawdę poważna, takiej epidemii wśród populacji ptaków dzikich nie było dotychczas. Warto przypomnieć, że najważniejsze jest ja...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 18:59