Grypa ptaków niestety nadal jest w środowisku. Po ponad półtoramiesięcznej przerwie wirus znów zaatakował w Wielkopolsce. Ostatnie ognisko wyznaczono w miejscowości Kiełpiny w powiecie wolsztyńskim. Było to jedno z największych dotychczas ognisk. W kurnikach utrzymywano 477 tys. niosek. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Wielu ekspertów branży drobiarskiej po cichu zacierało ręce na odzyskanie statusu kraju wolnego od choroby. Pomogłoby to w przywróceniu rynków eksportowych dla polskiego drobiu, w szczególności tych, które nie uznają regionalizacji choroby.
Jak wynika z raportu GIW wyznaczono dwa nowe ogniska.
Ognisko nr. 28 wyznaczono 21.04.2022 w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 190 105 kur niosek. Choroba zaatakowała gospodarstwo znajdujące się w Wielkopolsce w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec w miejscowości Kiełpiny - a więc w tej samej miejscowości, gdzie wyznaczono ognisko nr. 27.
Z kolei 29 ognisko grypy ptaków w tym roku wyznaczono w miejscowości Reklinek, również w gminie Siedlec. W tym gospodarstwie utrzymywano 23 645 indyków rzeźnych.
Sytuacja w UE
Z raportu GIW z 22 kwietnia wynika, że w Unii Europejskiej wyznaczono już 1378 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach i 1493 przypadków u dzikiego ptactwa. Dramatyczna sytuacja jest obserwowana we Francji, gdzie do 22.04 wyznaczono 1185 ognisk grypy ptaków.