StoryEditor

KE chce poprawić dobrostan zwierząt, ale może zaszkodzić hodowcom?

Nowe regulacje KE mają poprawić dobrostan zwierząt, ale rolnicy ostrzegają: ich skutkiem mogą być wyższe koszty, więcej emisji i trudniejsza konkurencja z tanią żywnością z importu.

25.02.2025., 08:48h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czy polityka UE wobec hodowców drobiu jest sprzeczna sama ze sobą?
  • Tańszy import drobiu zagrożeniem dla europejskiego rynku
  • Nie tylko Ukraina i Mercosur. UE negocjuje kolejne umowy handlowe
  • Skąd pochodzi mięso w gastronomii? Branża chce zmian w znakowaniu
  • Dobrostan zwierząt kontra emisja CO₂ – unijna polityka pełna sprzeczności
  • Nowe cła mogą uderzyć w opłacalność hodowli drobiu

Czy polityka UE wobec hodowców drobiu jest sprzeczna sama ze sobą?

Polityka poprawy dobrostanu zwierząt jest sprzeczna z działaniami Unii Europejskiej zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. To opinia unijnych hodowców drobiu, którzy protestują przeciwko proponowanym przez Komisję Europejską zapisom dyrektywy transportu zwierząt

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Jaja i drób” Copa-Cogeca dyskutowano m.in. o sytuacji rynkowej, reformie dyrektywy dotyczącej transportu zwierząt oraz niebezpiecznych umowach o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską.

Sprawdź też: Nowa ustawa o rzeczniku rolnika. Telus: "Chcemy bronić polskiego rolnika"

Tańszy import drobiu zagrożeniem dla europejskiego rynku 

- W Europie panuje dobra koniunktura. Rynek mięsa drobiowego się rozwija. W każdym kraju o kilka procent rośnie produkcja. Brakuje także jaj, a ich ceny rosną – powiedział po posiedzeniu Szymon Wojtczak z PZZHiPD.  

Ale jednocześnie uczestnicy podkreślili, że Komisja Europejska może swoimi działaniami szybko zdestabilizować rynek. Wiele niepokoju hodowców budzi bowiem polityka handlowa Unii Europejskiej, ...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2025 13:19