StoryEditor

Kiedy Polska odzyska status kraju wolnego od grypy ptaków?

Przez ostatnie dwa ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce plany dotyczące odzyskania statusu kraju wolnego od choroby legły w gruzach. Kiedy będzie to możliwe? Które kraje wprowadziły zakaz importu z Polski mięsa lub produktów drobiowych w związku z chorobą? Sprawdź!
27.04.2022., 12:04h

Codziennie monitorowaliśmy sytuację związaną z grypą ptaków w Polsce. Mijały dni, w których ogniska nie były wyznaczane w gospodarstwach i po cichu cieszono się, że być może uda się zdjąć restrykcje i wrócić do normalnego handlu drobiem. Niestety, dwa ostatnie ogniska w Wielkopolsce znów pokrzyżowały plany.

- Deklaracje do OIE o uznaniu wolności kraju można składać w terminie 28 dni od zakończenia czynności związanych z likwidacją ogniska. Należy zauważyć, że w związku z wyznaczeniem w ostatnim czasie ( tj. 22.04.2022 r.) ogniska HPAI u drobiu czynności związane z likwidacją tego ogniska nie zostały jeszcze zakończone, w związku z czym trudno wskazać dokładny termin – informuje naszą redakcję GIW. Nadal wiele państw utrzymuje zakaz drobiu i produktów drobiowych z Polski.

KIPDIP uważa, że zakazy eksportowe w niewielkim stopniu szkodzą polskiemu eksportowi mięsa drobiowego. - Są oczywiście zakłady, które tracą, ale jeśli chodzi o wywóz ogółem większych szkód tu nie ma – komentuje sytuację Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDIP.

Restrykcje w eksporcie drobiu i produktów drobiowych

Restrykcje w eksporcie na rynki państw trzecich w związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu obejmują następujące kwestie:

1) Brak możliwości poświadczenia wymagań zdrowotnych w uzgodnionych wzorach świadectw zdrowia, w związku z czym eksport z Polski nie może być prowadzony:

          w przypadku mięsa drobiowego i jego produktów do: Algierii (Uwaga: w związku z tym, że do Algierii wysyłane były tylko produkty drobiowe, zakaz dotyczy tylko produktów), RPA (Uwaga: zakaz dotyczy mięsa drobiowego, nie dotyczy produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa HPAI), Chin, Japonii, Tajwanu;

          w przypadku jaj wylęgowych i piskląt do: Chin oraz Izraela.

2) Informacje uzyskane w korespondencji od właściwych władz państw trzecich o wprowadzeniu restrykcji w związku z wystąpieniem ognisk HPAI u drobiu w Polsce:

          dla terytorium całej Polski: Chiny, Filipiny, Izrael, Japonia, Kazachstan, Korea, Kuba, Namibia, Oman, RPA, Rosja, Senegal, Tajwan, Filipiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie;

          dla terytorium województw: Arabia Saudyjska (5 woj.), Armenia (1 woj.), Białoruś (zakaz całkowity dla 9 woj. i częściowy dla kolejnych 6 woj.), Bośnia i Hercegowina (4 woj.), Kirgistan (2 woj.);

          dla terytorium powiatów: Hongkong (35 powiatów), Macedonia Północna (14 powiatów), Azerbejdżan (11 powiatów).

Dorota Kolasińska

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:50