StoryEditor

Mobilne kurniki w Niemczech – koniec biurokracji! Jak to działa?

Niemieccy rolnicy będą mogli stawiać mobilne kurniki bez pozwolenia na budowę. Nowe przepisy zniosą biurokrację i ułatwią hodowlę drobiu. Dowiedz się więcej!

03.08.2024., 17:00h

W Badenii-Wirtembergii wkrótce nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę mobilnych kurników. Odpowiednia zmiana rozporządzenia budowlanego została zatwierdzona przez rząd kraju związkowego 23 lipca.

Zobacz też: Europa notuje spadek liczby zakażeń grypą ptaków

Nowe przepisy dla mobilnych kurników w Niemczech

Według Ministerstwa Rolnictwa w Stuttgarcie państwowe przepisy budowlane uniemożliwiały wcześniej zwolnienie mobilnych kurników z procedury ze względu na emisje zapachów i hałasu związane z hodowlą zwierząt oraz wprowadzanie składników odżywczych z odchodów kur. Z tego powodu wcześniej wymagany był przegląd prewencyjny pod względem ochrony środowiska i planowania, który teraz powinien zostać pominięty.

Jakie przepisy wciąż obowiązują?

Według szefa departamentu Petera Hauka pozostałe przepisy prawa publicznego, w szczególności dotyczące ochrony przyrody, emisji i ochrony wód, a także prawa weterynaryjnego, muszą być przestrzegane niezależnie od kwestii swobody proceduralnej. W związku z tym rolnik lub operator zakładu będzie odpowiedzialny za przestrzeganie wszystkich wymogów prawnych. Minister ds. rozwoju regionalnego Nicole Razavi podkreśliła, że zwolnienie z procedur dla mobilnych kurników zaoszczędzi rolnikom czas i koszty oraz odciąży urzędy. To prawdziwa redukcja biurokracji.

image

Eksport drobiu do Chin rusza pełną parą. Uznanie regionalizacji otwiera olbrzymie możliwości. W kolejce 20 zakładów drobiarskich!

Jak działają mobilne kurniki?

Zgodnie z nowym regulacjami mobilny kurnik musi być w stanie przemieszczać się w dowolnym momencie bez większego wysiłku i służyć gospodarstwu rolnemu lub leśnemu do hodowli na wolnym wybiegu lub ekologicznej hodowli drobiu. Kurnik musi być wyraźnie mobilny i nie może stać w jednym miejscu dłużej niż dwa miesiące. Ważne jest, aby podczas przestawiania zapewnić przestrzenny i funkcjonalny dystans, a mianowicie odległość co najmniej 50 metrów od najbliższej zabudowy mieszkaniowej na obszarze miejskim. Powinno to zapewnić dobrą równowagę między interesami mieszkańców i rolników.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 08:09